Dacia rozbehla útok na malé úžitkáče

Dacia Dokker je nové meno malého, kompaktného úžitkového auta, ktoré bude mať aj osobné prevedenie. Je namierené proti Citroënu Berlingo/Peugeotu Partner, Fiatu Dobló/Oplu Combo a čiastočne aj proti Volkswagenu Caddy.

Je jasné, že Dacia má z čoho čerpať, veď aliancia Renault-Nissan ponúka nepreberné množstvo modelov. Asimilácia Kangoo je celkom logickým krokom pri rozširovaní portfólia. Po MPV Lodgy je práve toto trieda, ktorá má možnosť osloviť potenciálnych záujemcov.

Za všetko hovorí fakt, že do rovnakej triedy sa vrhol aj Mercedes-Benz s novým Citanom. Niečo tu však nehrá. Ako bude asi vyzerať menej znalý zákazník, ktorý zistí, že Dokker, Kangoo a Citan majú podobný základ? Nakoľko sa budú autá odlišovať sa ešte len ukáže, ale na Kangoo a Citane sa dajú nájsť rovnaké detaily. Dokker je trochu iný.

Auto bude predstavené v oboch verziách na Casablanca motor show, samozrejme v Maroku. V rovnakej krajine sa auto bude aj vyrábať, v závode Tangiers. Viac informácii až po predstavení. Auto sa najskôr dostane na trh v krajine výroby a potom do ostatných častí sveta, kde má nesporne veľkú šancu na úspech.

Pridáme ešte aj pár špekulácií. Základná by mohla byť podobná ako pri sedemmiestnom Lodgy, ktoré bude začínať na 9990 eurách, čiže pod magickými desiatimi tisíc. Bez dane to potom vyjde 8325 eur, čo je vynikajúca cena za nové úžitkové auto. Predpokladáme, že hlavným ťahúňom pod kapotou bude klasický 1,5 dCi v dvoch výkonových verziách 66 kW a 81 kW, prípadne svoje miesto zastane aj 1,6 litrový benzín.

Výborný ťah Dacia, ale čo ďalej? Konkurenciu Citigo, alebo Transitu?