BMW X4 vyzerá smutne a zbytočne

BMW akosi zišlo z cesty. Od čias päťky E39, trojky E46 a sedmy E38 sa veľa zmenilo. Chris Bangle síce narobil bordel, ale to je nič oproti tomu, čo sa deje teraz. Ak pominieme ústup od manuálnej prevodovky, tak posledné kreácie až zamrazia na chrbte. Špeciálne teraz predstavený model X4.

Nemusíte ani rozmýšľať, čo to vlastne je. Zoberte X6, dajte kopírku na 75 percent a spustite fanfáry. Vlastne ešte trochu upravte vizáž. Jasné, nájde si veľa, ale fakt veľa zákazníkov a bude dojnou kravou automobilky. Priblíži triedu SAC (Sport Activity Coupe) aj menej majetným majiteľom. Takže ak zbadáte X4 s M-paketom a na veľkých kolesách môže to byť len póza a pod prednou kapotou bude základný motor a vnútri sociálna výbava, ako to býva v posledných rokoch v týchto končinách zvykom.

Dosť negatívnych myšlienok. Poďme na to triezvejšie. X4 sa najviac komponentami približuje k X3. To je logické, ale tvar karosérie zmenšuje priestor na hlavy pasažierov na zadných sedadlách. Zozadu sa postupne padajúca línia dostáva do veka kufra a svetlomety s falošným difúzorom vyjadrujú presne to, čo auto predstavuje. Vyzerá fajn, ale je trochu zbytočný. V porovnaní s X3 je model o 14 milimetrov dlhší a o 36 milimetrov nižší.

Pod prednou kapotou sa budú nachádzať iba prepĺňané motory. Naftový dvojliter s výkonom 140 kW (190 k) a krútiacim momentom 400 Nm doplní trojliter s 190 kW (258 k) a 560 Nm. Benzínové alternatívy s rovnakými objemami variujú od 135 kW (184 k) až po 230 kW (313 k). A to všetko zbytočne. Manželkám futbalistov Premier League bude stačiť aj ten základný dízel.

A prečo je X4 zbytočný model? Lebo ak chcete reprezentovať s autom, ktoré nemá príliš veľký zmysel, mali by ste došetriť na X6. S X4 budete mať pocit menejcennosti vždy, keď niekto hneď vedľa s X6 zaparkuje. Takže za približne 50 tisíc eur si síce kupujete auto, ktoré je s rovnakým konceptom karosérie a kričí, že ste úspešný jedinec, ale nie na toľko, aby ste si kúpili originál. Lepší pocit bude v X3, tá nespôsobuje stavy úzkosti vedľa X5 a ponúkne viac miesta, čiže má aj väčší zmysel ako fantastická novinka, ktorou bude jazdiť každá druhá mafiánska polovička.