BMW M1 Procar doplní japonskú zbierku

Keď niekto zbiera autá, tak má viacero možností. Niekoho fascinujú rôzne hyperautá, iný zbiera off-roady. Ale Japonec Masakami Hosobuchi zbiera autá s označením M od BMW. Aby toho nebolo málo, tento pán je prezidentom japonského BMW Clubu.

Jeho najnovším prírastkom, ktorý si bol osobne prevziať v BMW Welte je naozaj špecialita. Bol si tam vziať BMW M1. Nie, nie je to malé kupé, to má označenie 1M. Najnovší kúsok do zbierky nesie názov BMW M1 Procar „Yes to the Nurburgring“. Bol reštaurovaný priamo expertmi v automobilke, teda v divízii BMW Group Classic.

BMW M1 sa vyrábalo v rokoch 1978-1981. Za sedadlami mal 3,5-litrový motor V6 s výkonom 204 kW (277 k). Jeho maximum sa dostalo na 260 km/h. Keď to porovnáte s tým, čo bolo v tom období u nás… Ale to pri M1 nebolo všetko. Prepĺňané verzie na súťaže dávali 634 kW (850 k).

V každom prípade by sme si radi zbierku Masakami-sana pozreli na vlastné oči. Sám o novinke vo svojej garáži povedal: „BMW sú mojou vášňou a Procar určite získa čestné miesto v zbierke. Bolo pre mňa veľmi dôležité, aby bolo auto po rokoch pretekania obnovené do pôvodnej slávy. A kto by toto dokázal lepšie ako sám výrobca. Tiež ma teší, že si ho môžem prevziať v BMW Welt, kde sa odovzdávajú nové autá.“

Pozrite si aj test Fordu Cortina a Mercedesu 230C (C123), ktoré vznikli v spolupráci s Car Classic.