Ani Peugeot 3008 sa nehanbí prezliecť za Opel, prichádza Grandland X

Je to tu! Kombinácia automobiliek Peugeot-Citroën a Opel po akvizícii práve nemeckého výrobcu prináša ďalší spoločný model. Našťastie to nie je tak očividné, ako sa to deje pri dodávkach.  Novým kusom je stredný crossover, ktorý je väčší ako Crossland X založený na Peugeote 2008.

Nový Grandland X je postavený na komponentoch a podvozku Peugeotu 3008. Takže je jasná platforma EMP2. Grandland X meria 4,48 metra, čo je o nejakých 20 centimetrov viac ako menší Crossland X, zase podobne ako pri Peugeotoch 3008 a 2008.

Dĺžka sa pretavila do batožinového priestoru väčšieho o 104 litrov, teraz má 514 litrov. Ale zároveň pribudlo aj poznateľne miesta na kolená zadných pasažierov. Po sklopení zadných sedadiel má priestor objem až 1652 litrov.

Dizajn však nenesie spoločné prvky s Francúzom a Grandland X sa stále tvári ako samostatný model. Ak by ste nevedeli, tak Opel sa podujal na označovanie crossoverov písmenom X. Tento konkrétny bude mať vyhrievaný volant, elektricé otváranie kufra, ale hlavne adaptívne LED svetlá. Tie v ponuke ani Peugeot, ani Citroën nemajú.

Podobne ako Crossland X, ani Grandland X nebude mať pohon všetkých kolies. Jedinou štvorkolkou tak zostane staršia Mokka X. Avšak tu Peugeot posúva systém Grip Control. Nie je to 4×4, ale niekedy pomôže.  Pod kapotou sa dá očakávať 1,2-litrový benzínový trojvalec, či 1,6-litrový naftový motor. Reálnu ponuku Opel predstaví neskôr, ale motory budú určite pochádzať od Peugeotu.

Zdá sa však, že nový menežment nenajal poriadnych fotografov a grafikov. Pre Vauxhall, anglickú verziu retušovali znaky miesto tých oplových. Ale prehodiť volant do pravej časti kabíny nejako zabudli. A ani názov nie je úplne šťastný, celý čas pri písaní článku mi podvedome išlo cez klávesnicu Granddad X, čo by mohlo naznačiť cieľovú skupinu automobilky.

A teraz spomenutý Vauxhall s volantom na nesprávnej, pre ostrovy, strane