Opel bude mať vlastný Peugeot 2008 s názvom Crossland X

Opel sa spojil s koncernom Peugeot-Citroën. Oznam padol na autosalóne v Ženeve. To znamená, že aj nové modely môžu mať spoločné technické východiská. Našťastie už základ koncernu nerieši rovnaké autá, len so zmenou loga, takže aj Ople budú vizuálne iné.

Ku oznámeniu spojenia sa podarilo pripraviť prvý model využívajúci spoločné prvky. Peugeot 2008 sa prezliekol za Opel Crossland X. Opel už v ponuke malý crossover má, veď ponúka Mokku X. Vlastne, čo má Opel s tými Xkami? Ak to je krát z označenia 4×4, tak pri Mokke môže byť, ale Crossland vôbec ani štvorkolku neponúkne. Ponúkne motory z 2008.

Základným benzínovým motorom bude 1,2-ka s atmosférickým plnením, ktorú sme mali napríklad v C3ke. Bude mať 60 kW (82 k). Viac výkonu ponúkne tiež trojvalec, ale s prepĺňaním. Dosiahne 81 kW (110 k) a skúsili sme ho v C4 Cactus. Najvyšší výkon ale prinesie vrchol 1,2 Ecotec s 96 kW (130 k) testovaný napríklad v 308 SW. Nenechajte sa zmiasť označením Ecotec, je to PureTech.

Nafta bude tiež totožná s 2008. Štvorvalec s objemom 1,6 litra bude mať buď 73 kW (99 k), alebo 88 kW (120 k). Práve druhý menovaný sme nedávno testovali v Aute roka 2017, v Peugeote 3008. Práve Peugeot 3008 má v budúcnosti ponúknuť základ pre Opel Granddad X Grandland X.

Výzor sa zaradí medzi ostatné Ople, nebude ničím extrémny, len línie ako obvykle. Pozitívom Crosslandu X bude možnosť priplatiť za LEDkové predné svetlá a za panoramatickú strechu. Tým sa vyrovná inovovanému Renaultu Captur. Aj v interiéri to bude stále Opel, ale už nový s dotykovým displejom, veď by nebolo logické, keby spravia niečo, čo by pripomenulo minulú Astru s miliardou tlačidiel.

Opel s Crosslandom X získa určite jeden titul. My mu udeľujeme cenu za najdivnejšiu galériu k novému autu. Rozmazanie pri vytváraní pohybu na stojacom aute? Zle spravené. Rozbehnuté auto kúsok od stĺpu? To vážne?