Alpine A110 SportsX kombinuje SUV a kupé

Renault Alpine A110 je sám osebe pomerne exotickým autom, ktoré na našich cestách nevidíte každý deň. Avšak, aby bol ešte špecifickejší, ukázal Renault SUV verziu Alpine A110 SportsX. Stalo sa tak na autosalóne v Paríži, ktorý svoje brány zavrel včera.

Táto nová podoba Alpinu je inšpirovaná rally verziou z roku 1973, ktorá zožala vavríny na slávnej Rally Monte Carlo. SportsX má oproti bežnému Alpinu podvozok zvýšený o 60mm a taktiež disponuje kompaktným nosičom lyží. Nové odolnejšie disky kolies sú zároveň širšie. Celková šírka auta tak vďaka nim narástla o slušných 80mm. Celková hmotnosť je iba 1098 kg, čo je jedna z hlavných výhod Alpinu ako takého. Ľahká zadokolka je snom mnohých šoférov. V tomto prípade je poháňaná 1.8 litrovým štvorvalcom s 248 koňmi a 320 Nm. Dvojspojkovú automackú prevodovku so siedmimi stupňami dodala firma Getrag. Dodajme, že na stovke je za približne 4,5 sekundy a maximálka je obmedzená na 250 km/h. Minimalistické, čierno-biele prevedenie s modrými detailami a brzdovými strmeňmi je krásne a jednoduché.

Rozhodne ide o veľmi zaujímavý a nápaditý koncept, smutnou správou ale je, že do sériovej produkcie sa nedostane. Teda, aspoň zatiaľ. Dúfajme, že Renault svoje rozhodnutie ešte prehodnotí.