ABT Spotsline si vzali do parády Cupra Ateca a pridali pár koní

Väčšina koncernov má vo svojom talóne dvorného vylepšovateľa konvenčných modelov. Vo VW group sme si zvykli na rodinnú firmu, ako inak z Nemecka, ABT Sportsline. Do svojej tunerskej garáže odparkovali nadupané športové SUV Cupra Ateca, samostatnej športovej značky od Seatu a začali čarovať.

V poslednej dobe obľúbené spojenie SUV modelu vyladeného do vysokých výkonových sfér, je predzvesťou úspechu. Cupra natlačili do Ateca 224 kW (300 konských síl) 2,0 litrový turbobenzín TSI, no nemeckým dvorným tunerom to nestačilo. Po vzore známych hot-hatchov, pridali ešte 50 koní a dostali Ateca na hodnotu 261 kW (350 konských síl). Krútiaci moment 440 Nm v rozmedzí od 2000 do 5400 otáčok za minútu nás taktiež nenecháva chladnými. Keď sa pozriete na to nenápadné SUVčko, stojace na parkovisku, je to impozantná hodnota. V Seate sa hrdia ešte jednou zaujímavosťou. Po grafickom vykreslení krivky výkonu motora zistíte podobnosť s profilom najvyššej sopky Španielska, Pico del Teide.

Po pretavení týchto papierových hodnôt na cestu, vyšplháte sa z nuly na stovku o 0,2 sekundy rýchlejšie, ako so základným SUV Cupra, za presných 5 sekúnd a ručička tachometra sa zastaví až na hodnote 255 km/h. Podvozkové úpravy sú samozrejmosťou, najvýraznejšou je nižšie pruženie priamo od ABT, ktoré vozidlo spoľahlivo udržia na vozovke aj v hraničných situáciách, kedy budete skúšať, čo prvý samostatný model od odčlenenej značky Cupra dokáže.

Naživo si tento tuningový skvost budeme môcť prezrieť už o pár dní, od 1. do 9. decmebra 2018 na výstave Essen Motor Show. Z náhľadu nás upútali najmä čierne, leštené, 10 lúčové 20 palcové disky ABT Sport GR, s výrazným konkávnym tvarovaním. Iné exteriérové ani interiérové zmeny firma neuvádza, počkáme si na pohľad naživo.