Vylepšená Kuga bude tankovať iba benzín

Ford v polovici životného cyklu zmenil to ako vyzerá model Kuga a pridal niektoré možnosti, čo doteraz dostupné neboli. Pridal nielen niektoré technologické vymoženosti, ale siahol aj na pohonné sústavy a to celkom výrazne.

Poďme pekne po poriadku, tak zvonka sa toho udialo asi najviac. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzerá. Veď úplne nová je predná maska chladiča, po vzore menšieho modelu Focus, a rovnakým smerom sa uberajú aj predné svetlomety. Tie získali štandardne Full LED usporiadanie, lebo doteraz využívali kombináciu LEDiek a halogénových svetelných prvkov. Bočný profil zase ozvláštnia iné zliatinové disky, ale na to sme už pri akomkoľvek facelifte zvyknutí. Zadné novinky zase ukazujú upravené svetlomety, tiež s plným LED svietením. Čerstvý vánok do ponuky modelu ale priviala nová výbava Active rozširujúca aktuálnu ponuku. Veď športovo ladené ST-line stále zostane v cenníkoch.

Nová výbava Active prinesie plastové lemovanie spodnej časti doplnené o náznaky hliníkových dielov chrániacich spodnú časť. Reálnu ochranu asi očakávať nemusíme, ale aj tak vyzerá Kuga Active veľmi dobre. Fakt potvrdzuje aj zvýšenie svetlej výšky o 10 mm na prednej náprave a o 5 mm na zadnej náprave. Veľkou novinkou bude aj zelená farba. Tá sa okamžite zaradí medzi tie najlepšie, čo Kuga ponúka.

Ak by zvonka nebolo noviniek dostatok, vnútri je toho ešte viac, ale najskôr sa pozrime na bezpečnostné prvky. Inovovaná verzia Fordu Kuga prinesie úplne nový a lepšie vyladený adaptívny tempomat schopný spolupracovať s navigačným systémom a upravovať rýchlosť aj podľa polomeru zákruty a tiež podľa nadchádzajúcich križovatiek. Vylepšením prešiel aj systém kamery s tristošesťdesiat-stupňovým obrazom. Vlastne je to sústava 4 kamier, ale to je určite jasné.

Interiér inovovanej verzie Fordu Kuga sa zmenil hlavne z pohľadu prednej časti. V zadnej časti ostalo všetko zachované, vrátane veľkého batožinového priestoru a tiež vrátane sklopných sedadiel s možnosťou posúvania a naklápania operadla.

2024 Ford Kuga

To zásadné vylepšenie prichádza vpredu. Či je to vylepšenie necháme na vás, ale miesto malého displeja na vrchu stredovej konzoly je teraz väčší displej s uhlopriečkou 13,2 palca, využívajúci systém Sync 4 a spoliehajúci sa aj na ovládanie klimatizácie. Klimatizáciu už teda neovládate výlučne na samostatnom paneli, ale je skrytá v útrobách informačno-zábavného systému. Miesto klimatizácie zaujala tlačidlová lišta schopná ovládať niektoré funkcie a zároveň ponúkajúca priestor pre štartovacie tlačidlo. Doposiaľ bolo schované za pravou páčkou smeroviek.

Celkom zaujímavé zmeny prichádzajú aj v pohonných jednotkách. Ford siahol na posledný naftový motor a vyhodil ho z ponuky. Veď Kuga má výborný hybridný systém. Základom však stále zostane 1,5-litrový trojvalec s výkonom 110 kW (150 k), ktorý cez 6-stupňovú manuálnu prevodovku poháňa iba predné kolesá. Nad ním bude inovovaná verzia hybridného systému, ktorý teraz dokáže fungovať až v 64 % mestských jázd výlučne na elektrickú energiu. Celkom zaujímavý fakt je, že sa znížil výkon jednotlivých verzií. Ak si zvolíte pohon prednej nápravy, tak bude mať full hybrid miesto 140 kW (190 k) iba 132 kW (180 k) a ak si zvolíte štvorkolku, tak miesto rovnakého pôvodného výkonu budete mať iba 133 kW (183 k).

Skokom vpred však bude elektrickejšia Kuga, či, správne povedané, plug-in hybrid s možnosťou dlhšej jazdy na elektrickú energiu. Dlhšia jazda znamená, že na nabitie prejde až 69 km v režime testovania WLTP v kombinovanom cykle. Čisto v meste by mal dojazd predstavovať až 88 km. Pritom výkon narástol zo 165 kW (225 k) na 177 kW (243 k). Toto bude aj najrýchlejšia alternatíva, lebo šprint na stovku zvládne za 7,3 sekundy, čo je znova vylepšeným oproti verzii pred modernizáciou. Pôvodne bolo totiž treba na rovnakú métu 9,2 sekundy.

Ford Kuga sa na našom trhu, vo svojej inovovanej verzii, objaví predbežne niekedy na jeseň tohto roka. Dovtedy si môžete stále zvoliť pôvodnú verziu so samostatným ovládaním klimatizácie a s výraznou zľavou pre skladové vozidla označené ako séria Trendy.