Verejné jazdy na Slovakiaringu (veľká galéria)

Myslíte, že keď nie je na slovenskom okruhu pri Orechovej Potôni (kúsok od Dunajskej Stredy) práve nejaký pretek, tak tam nie je čo robiť? Nie je to tak. Okruh má verejné jazdy, prípadne sú na ňom iné akcie. Verejná jazda znamená, že na okruh sa môžete vybrať s vlastným autom.

Treba však varovať pred výrazným opotrebovaním bŕzd, spojky, pneumatík a vlastne skoro všetkých opotrebovateľných častí auta. Iná možnosť, ako si zajazdiť na okruhu je prenájom auta priamo tam. Zo základných to môže byť Seat Leon alebo Honda Civic Type-R, kde neplatíte ani benzín, ani opotrebované časti, ako na svojom aute.

Na okruhu počas voľných jázd krúžia rôzne autá. Počas našej návštevy jazdili napríklad Jaguar E-type, KTM X-Bow, Lotus Exige GT1, Corvette, BMW E46 M3 GTR, Hondy Integra Type-R, Ferrari F430 Spider a veľa Caterhamov.

O zničení vlastného auta vedia asi aj kolegovia z iných automobilových médií. To je asi dôvod, prečo sa na okruhu dala vidieť aj slabučká Toyota Aygo, prípadne Škoda Fabia Monte Carlo.

Ak sa teda nachádzate blízko Dunajskej Stredy, tak sa návšteva oplatí aj keď len ako divákovi. Ten nič neplatí a má prístup na tribúnu, odkiaľ sa dá dostať na parkovisko, kde si tímy, alebo jednotlivci pripravujú svoje autá.

Jazdiť by sme šli skôr cez týždeň predpoludním, sledovať zase cez víkend, ideálne v sobotu popoludní. Cena jazdenia nie je nijako závratná. Samozrejme okrem opotrebovania súčiastok auta. Samotná jazda na pol hodiny stojí 30 eur, treba však rátať s jednorazovým školením o správaní sa na okruhu. Ak ho absolvujete raz, platí vám už stále, a stojí 20 eur. Dôležitou súčasťou výstroje na takýto motoristický výlet je samozrejme prilba. Ak ju nemáte, priamo v areáli sa dá požičať za 10 eur na deň.

Ak však nechcete drať svoje auto, spomenuté Civic Type-R a Leon stoja 170 eur na pol hodinu, ale musíte zložiť vratnú kauciu 1000 eur.

Plán jázd pre verejnosť a kompletné ceny sú na adrese Slovakiaringu: www.slovakiaring.sk