Toyota Highlander vstúpi na európsky trh

Toyota uvedie na európsky trh znovuzrodený model Highlander. Nová generácia tohto japonského vozidla je taktiež veľké SUV ako originál, avšak v novej podobe má sedem miest a moderné hybridné pohonné ústrojenstvo.

Ide o skutočne poriadny kus auta, keďže na dĺžku meria až 4950 mm. Batožinový priestor má objem masívnych 658 litrov, v prípade sklopenia oboch radov sedadiel sa zväčší až na 1909 litrov. Pod kapotou je výlučne hybridný motor s celkovým výkonom 244 koní založený na 2.5 litrovom benzínovom motore pracujúcom v Atkinsonovom cykle. Priemerná spotreba by sa napriek slušnému výkonu a rozmerom auta mala pohybovať okolo hodnoty 6,6 l/100km. Akumulátor elektromotrov na prednej a zadnej náprave je nikel-metal-hybridový a poháňané sú samozrejme všetky štyri kolesá. Na výber sú štyri jazdné režimy ECO, TRAIL, NORMAL a SPORT. 

Kabína je obrovská a dobre vybavená, väčšina funkcií sa ovláda cez 12.3″ centrálny displej s podporou Apple CarPlay a Android Auto, nechýbajú USB porty vo všetkých radoch sedadiel, bezdrôtové nabíjanie telefónu či odvetrávané sedadlá. Balík Toyota Safety Sense, ktorým je Highlander vybavený, disponouje množstvom bezpečnostných systémov. Spomeňme napríklad prednárazový bezpečnostný systém (PCC), adaptívny tempomat (ACC) či rozpoznávanie dopravných značiek (RSA).

Presnú cenu tohto veľkého a praktického SUV od Toyoty zatiaľ nevieme. Je ale potvrdené, že v Európe sa začne predávať začiatkom budúceho roku 2021.