Toyota Camry sa do Európy vráti aj v deviatej generácii

Všetci chcú SUV a sedany už teda nemajú miesto? Toto je fakt, ktorým sme boli zásobovaní už dlhodobo. Predaje klasických karosérií jednoducho klesali a záujem bol o tie terénnejšie modely. No a aj napriek tomu Toyota privedie deviatu generáciu svojho modelu Camry do Európy. Je to úplne nová generácia s novými komponentami, aj keď základný tvar ostáva stále rovnaký.

Úplne nová Toyota Camry stojí na rovnakej platforme, pričom predvádza podobný prístup k dizajnu ako má predná časť modelov C-HR a tiež Prius. Predok pôsobí moderne a dynamicky a to isté sa dá povedať aj o zadnej časti, kde kufor ozvláštňujú dva predĺžené reflektory v tvare písmena C. Spájať ich nebolo nutné, dobre sú tak ako ich automobilka nachystala.

Interiér deviatej generácie Toyoty Camry pôsobí omnoho modernejšie ako u predchodcu, pričom prináša dva displeje. Dva veľké displeje. Pred vodičom je štandardne digitálny prístrojový štít a v strede sa toho môže veľa zmeniť. Základom je totiž sedempalcový dotykový displej s novým systémom. Už ten zvláda podporu bezdrôtového pripojenia mobilu cez Apple CarPlay a Android Auto. Druhou možnosťou je displej s uhlopriečkou 12,3 palca. Väčší televízor vyzerá v Camry lepšie, základ je fakt taxikársky.

Ale ostatné parametre, ako miesto v interiéri a kufri, ostávajú na dobrej úrovni. To mi pripomína, ak chcete niekoho dospelého voziť vzadu, tak Camry je rozhodne lepšia voľba ako Corolla sedan.

Novinkou v deviatej generácii modelu bude aj nový systém pohonu. Nevyzerá to tak pri pohľade na motor s objemom 2,5 litra a prevodovku eCVT, ale toto je naozaj piata generácia hybridného systému s lepšou efektivitou a Li-Ion batériou. Celkový výkon systému o kúsok narástol a Camry deviatej generácie príde s 170 kW (231 k). Na stovku sa relatívne veľký sedan dostane za 7,9 sekundy a bude využívať vylepšené bezpečnostné systémy s novými kamerami a radarom.

Toyota plánuje začiatok výroby na jún 2024 a na našom trhu by sa deviata Camry mala objaviť už na prelome jesene a zimy tento rok.