Renault Twingo začína s cenovkou 7 990 eur

To malé auto, ktoré v roku 1992 začalo provokovať karosériou s tvarom morského prasiatka už je dávno preč. Ale prichádza jeho tretia generácia. A Twingo je už dostupné aj na slovenskom trhu. Malé auto sa môže hrdo postaviť kolínskemu triu, podobne ako aj trojici Citigo, Up! a Mii.

Nové auto vzniklo v rámci spolupráce s Daimlerom, ktorý si z projektu odniesol nového Smarta. Obe autá sa budú bok po boku vyrábať v slovinskom Novom Meste. Takže kvalita oboch bude rovnaká. V Slovinsku sa v minulosti vyrábali tiež Twingá.

Nové Twingo zvláda otočku o 180 stupňov na 8,6 metroch. Za to môže práve premiestnenie motoru dozadu a uvoľnenie predných kolies, ktoré sa natočia až do uhla 45 stupňov. Ešte kúsok a bol by to driftérsky uhol. Hmm, s motorom vzadu by mohlo Twingo založiť vlastný driftérsky šampionát, veď sebavedomia má na rozdávanie.

Automobilka tvrdí, že niektoré detaily, najmä v zadnej časti sa inšpirovali Renaultom 5. To je možné, ale nové Twingo ponúkne omnoho viac možností individualizácie cez polepy a farebné detaily. Toľko zvonka, ale farebné kombinácie bude možné voliť aj vnútri.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod prednou kapotou tlčie… Tam netlčie nič. Motor je pod batožinovým priestorom vzadu. Od kabíny ho oddeľuje oceľová prepážka a izolačný koberec. Objem kufra začína na 188 litroch. Po vyrovnaní operadiel zadných sedadiel sa zväčší na 219 litrov. Ale po sklopení zadných sedadiel a predného pravého sa do interiéru vopchá predmet s dĺžkou až 230 centimetrov.

Batožinový priestor má pod sebou schovaný motor. Slabšia jednotka nesie označenie SCe 70 a z atmosférického trojvalca ponúkne 52 kW (70 k). Silnejší motor je známy z Clia a TCe 90 znamená prepĺňaný trojvalec s výkonom 66 kW (90 k).

Farebná prístrojová doska ponúkne inovovaný systém R-Link Evolution. Alebo je možnosť pripojiť cez Bluetooth smartphone a naň nainštalovať aplikáciu R&Go, ktorou sa dajú ovládať rôzne funkcie audia a ponúka aj navigáciu.

Len tak mimochodom, Twingo získalo 4 hviezdičky v crash testoch Euro NCAP, podľa nových pravidiel pre rok 2014.

Výbava/Motor

SCe 70 TCe 90
Life 7 990 €
Zen 8 590 €
Intens 9 790 € 10 990 €