Renault Next Two jazdí úplne sám

Nulové emisie nie sú tým najdôležitejším, čo nový koncept Next Two od Renaultu ponúka. Je víziou toho, ako by malo vzyerať autonómne jazdiace auto pre rok 2020.

Next Two má zvládať prepravu maximálnou rýchlosťou 30 km/h, bez zásahu vodiča. Aj keď vzniká otázka, či sa ten, kto dáva príkazy môže vôbec nazývať vodičom, čo to nie je len koordinátor. Kvôli tomu, aby mal mozog systému dostatok informácií, disponuje auto kamerami a rôznymi senzormi.

Okrem samotnej samostatnej jazdy ho konštruktéri vybavili aj systémom Automated Valet Parking, čo umožňuje autu zaparkovať aj v garážach podporujúcich autonómne vozidlá. V blízkej dobe teda nezaparkuje skoro nikde.

Do výbavy sa dostala aj možnosť pripojenia cez 3G, 4G alebo WiFi a Head-Up displej, premietajúci prvky rozšírenej reality, čo zvláda premietať do zorného poľa predných pasažierov informácie o okolí

Šéf aliancie Renault-Nissan, Carlos Ghosn o aute povedal: „S Next Two sme chceli predstaviť kombináciu svetu delegovaného riadenia a konektivity. Autonómna jazda zlepší bezpečnosť na cestách a zároveň poskytne ľuďom v aute viac voľného času. A pripojenie im umožní vyťažiť čo najviac zo získaného času pomocou prístupu k službám do auta, ku videokonferenciám, či online nakupovaniu a mnohému ďalšiemu.“

Za zmienku stojí aj model Renaultu na štvrtej fotke za prototypom, ktorý je asi faceliftom Latitude.