Predĺženie Renaultu Grand Kangoo neuškodilo ani na pohľad

Pozrime sa na to kriticky. Predchádzajúca verzia Renaultu Kangoo mala predĺženú verziu, ale tá bola, v tom najlepšom pohľade hnusná. Teraz prichádza predĺžená verzia nového Renaultu Kangoo s označením Grand Kangoo a je omnoho lepšia. Omnoho znamená, že vyzerá ešte možno lepšie ako tá krátka.

No a to hlavné predĺženie prichádza na rázvore. Kým predchodca sa vysporiadal s týmto len časťou medzi dverami a kolesom, nový Grand Kangoo má aj predĺžené dvere. Zadné dvere majú šírku až 83 cm a sú o 18 cm dlhšie ako v krátkej verzii. To znamená, že sa pohodlnejšie dostanete nielen na sedadlá v druhom rade, ale aj do tretieho radu. Veľkým skokom vpred je použitie samostatných sedadiel, ktoré sú posúvateľné a vyberateľné.

Sklápateľné je dokonca aj sedadlo spolujazdca a na dĺžku dostanete do auta veci merajúce kľudne až 3,1 metra. Pritom po sklopení spolujazdcovho sedadla a vyhodení zadných 5 máte priestor s objemom až 3 750 litrov. Ak však máte všetky sedadlá na mieste, tak stále dokážete umiestniť 5 pasažierov dozadu, ktorí budú mať dostatok miesta nad hlavou aj na kolená a to v oboch prípadoch, v prípade sedenia v strede, aj vzadu. A stále ostáva batožinový priestor. Toto auto svojou veľkosťou dokáže nahradiť nejedno MPV. Grand Kangoo je tak pasované za dokonalé rodinné auto.

A aby som nezabudol, ak budete počítať koľko rôznych kombinácií dokážete dosiahnuť posúvaním a sklápaním sedadiel, či ich vyberaním, tak výrobca to zrátal a je ich 1 024.

Rozhodne je tých kombinácii viac ako motorov v ponuke. Grand Kangoo ponúkne agregáty s nižšími objemami, ale rovno niekoľko verzií. Hlavnou hviezdou bude zjavne 1,3-litrový motor TCe 130, ktorý bude poháňať predné kolesá a môže mať aj sedemstupňovú automatickú prevodovku. Má výkon 96 kW (130 k).

Naftové alternatívy budú vo forme 1,5-litrového motora BlueDCi, ktorý bude mať buď 70 kW (95 k), alebo 85 kW (115 k) a znova bude poháňať len predné kolesá, ale v tomto prípade bude na výber zo šesťstupňovej manuálnej prevodovky pre oba agregáty a výkonnejší môže mať aj 7-stupňový automat.

Treťou verziou pohonu do partie bude elektrický. Elektromotor dosiahne najvyšší výkon 90 kW (122 k) a krútiaci moment 245 Nm. Energiu bude čerpať z batérie s kapacitou 45 kWh, ktorá dokáže ponúknuť dojazd až 265 km. To rozhodne nie je veľa.

Pri vybití ale môžete nabíjať výkonom až 80 kW a 80 km dojazdu pribudne za 10 minút. Celá batéria je teda nabitá za niečo viac ako tridsať minút. Renault dáva na batériu záruku 8 rokov alebo 160 000 km. V základnej výbave elektrickej verzie bude tepelné čerpadlo a zopár ďalších zaujímavosti, ale práve tepelné čerpadlo hovorí o lepšej efektivite využívania energie v prípade elektromobilov.

Renault oznámil, že nové Grand Kangoo sa na trh dostane už začiatkom roku 2024.