Peugeot e-Expert príde na trh ešte tento rok

Peugeot Expert dozaista patrí medzi najobľúbenejšie dodávky na trhu. A keďže trend elektrifikácie je jasne definovaný, ani toto úžitkové vozdilo neche zostať stranou.

Plne elektrický Peugeot e-Expert, ako znie jeho názov, bude k dispozícii vo všetkých troch tradičných veľkostiach. Tými sú compact, short a najdlhší long. Okrem veľkosti sa líšía aj batériami. Základom je kapacita 50kwh a dojazd na úrovni zhruba 230 km. Avšak verzie standard a long môžu byť vybavené aj väčšou, 75kwh variantou s dojazdom 330km. Štandardne sa nabíjajú nabíjačkou s výkonom 7,4 kw, za príplatok je ale možné zvoliť aj silnejšiu 11 kw verziu. Peugeot e-Expert má tri jazdné režimy, ktoré ovplyvňujú jeho výkon a jazdnú dynamiku. V režime Eco je k dispozícii 60kW a 180Nm a odporúčaný je najmä pre pokojnú jazdu s prázdnym vozidlom. Stredný režim Normal poskytuje 80kW a 210 NM a je vhodný pre bežné jazdenie. Pri plnom zaťažení je ideálne prepnúť do polohy Power poskytujúcej 100kW a 260Nm. Mimochodom, ťažná kapacita e-Expertu je až 1000kg a užitočné zaťaženie má hodnotu 1275 kg. Možnosti brzdenia sú dve. Tá štandardná sa ničím nelíši od bežných áut. Ak ale zvolíte režim B, pri uvoľnení plynového pedálu začne auto citeľnejšie spomaľovať a zároveň pomáhať dobíjaniu batérie. Oproti bežným Expertom sa táto elektrická verzia líší aj použitím elektrickej ručnej brzdy. Namiesto otáčkomeru je tu zasa ukazovateľ jazdného režimu a toku energie a samozrejme absentujú akékoľvek emisie z motora.

Výroba nového e-Experta bude prebiehať vo francúzskej továrni pri Valenciennes a mala by začať už v druhej polovici tohto roka.