Passatu GTE stačia dva litre na sto kilometrov

Nový Volkswagen Passat sa ani do predajní nestihol dostať a už prichádza prvá zaujímavejšia verzia. Nie je to ešte nič, čo by nahradilo W8 dve generácie dozadu, ani nič, čo by prichádzalo s výkonným šesťvalcom.

Ale aj tak bude model GTE zaujímavý. Najmä preto, že po Golfe je to už druhý model, ktorý využíva tieto tri písmená. Práve po Golfe GTE a XL1 to bude ďalší plug-in hybrid v ponuke automobilky. Produkcia sa rozbehne v druhej polovici budúceho roka.

Sedan aj kombi ponúknu nový styling s modrými pásikmi na prednej maske a väčšie hliníkové disky. Aj vnútro si pripraví modré nepriame osvetlenie, inú hlavicu radiacej páky a kožou potiahnutý volant so zrezanou spodnou časťou.

Ale poďme k pohonnému ústrojenstvu. To pozostáva z benzínového štvorvalca 1,4 TSI s výkonom 115 kW (156 k) a elektormotora s 85 kW (115 k). Spolu odovzdávajú 160 kW (218 k) cez automatickú dvojspojkovú prevodovku DSG.

Podľa VW autu stačia na 100 kilometrov iba dva litre benzínu a 13 kWh. To znamená aj emisie 45 gramov CO2 na kilometer. S plnou nádržou (50 litrov) a naplno nabitými batériami Li-Ion zvládne prejsť až 1000 kilometrov. Pritom na stovku sa dostane za menej ako 8 sekúnd a maximálne sa dostane k 220 km/h.