Najrýchlejšie SUV na Ringu je Range Rover Sport SVR

A je to tu. Najrýchlejšie SUV od Range Roveru a pravdepodobne jedno z tých najrýchlejších sériových SUV na svete prichádza. Range Rover Sport SVR si zobral na mušku samozrejme Porsche Cayenne Turbo S, či BMW X5M. Samotné živé odhalenie bude síce až v Pebble Beach o pár dní, ale informácie už automobilka naservírovala.

Od ostatných modelov rýchly Sport odlišuje v prvom rade nový predný nárazník schovávajúci dva medzichladiče stlačeného vzduchu. Redizajnu sa dočkala aj maska chladiča a blatníky. Masívnejšie prahy tiež o niečom vypovedajú a pre športové úspechy sú nevyhnutné 21-palcové zliatinové disky s pneumatikami Continental Cross Contact. Na opačnom konci ako maska chladiča pribudol veľký spojler a nárazník s obrovským difúzorom a začlenenými štyrmi koncovkami výfuku.

Vnútro jasne patrí Range Roveru Sport, len športové sedadlá vpredu aj vzadu sú poznávacím znamením. Dvojfarebnú kombináciu čalúnenia dopĺňa kontrastné prešívanie a obklady z karbónu ani netreba spomínať, lebo to je akosi samozrejmé. Aj keď sériový je hliník a karbón až za príplatok.

Srandičky bokom, to hlavné je pod prednou kapotou. Päťliter V8 s kompresorom väčším ako v pneuservise dáva 410 kW (550 k) a 680 Nm. Oproti normálnemu Supercharged je nárast 30 kW (40 k) a 55 Nm. Motoru sekunduje športovo strihnutá automatická prevodovka. Stovka je na tachometri za 4,6 sekundy a maximum je elektronicky obmedzené na 260 km/h. S takýmto nastavením dokázal Sport SVR prejsť Zelené peklo za 8 minút a 14 sekúnd. To je brutálny čas, keď si zoberieme, že Mégane RS 275 Trophy dal len o 20 sekúnd dole na kolo.