Na náš trh prichádza štvrtá generácia Suzuki Jimny

Malý ale robustný offroad Jimny má svoje miesto v portfóliu Suzuki už pekných pár rokov. Minulé leto bola v Japonsku predstavená už jeho štvrtá generácia, avšak do Európy sa dostáva až v týchto dňoch. Ak by ste ho chceli vidieť naživo, máte na to perfektnú príležitosť. V stánku Suzuki na práve prebiehajúcom autosalóne v Bratislave totiž táto novinka nechýba.

Na našich cestách ho síce uvidíme až o pár mesiacov, ale zato dalo o sebe už veľmi dobre vedieť v New Yorku, kde získalo prestížne ocenenie na odovzdávaní cien World Car Awards 2019. Jimny sa totiž stalo absolútnym celosvetovým víťazom kategórie mestské auto roka.  Zároveň sa ale dostalo aj medzi desiatku najlepších áut celkovo a tiež medzi trojicu finalistov v kategórii dizajn roka. Klobúk dolu, taká plejáda nominácii sa nevidí len tak.

Zosumarizujme si ale, čo je nové Jimny zač. Malý trojdverový offroad do mesta aj terénu zostal verný svojmu kompaktnému a hranatému dizajnu. Atraktívne farby, okrúhle svetlomety a hranatá predná maska. To k Jimny neodmysliteľne patrí, v novej generácií však dostala celková vizáž ešte viac funky nádych.  Alebo future-retro, dizajn každopádne funguje skvelo a nemyslíme si to iba my, ale aj poroty ktoré ho oceňujú vavrínmi.  Motor narástol na objem 1.5 litra a zo svojich štyroch valcov produkuje 75kW/100 koní. To bude tak akurát na každodenné mestské výzvy ale aj na výlety do prírody. Štandardný päťstupňový manuál je základ, ale v ponuke je aj automat. Ten je na túto dobu pomerne raritný, keďže má iba štyri stupne. Štvorkolka je úplne samozrejmá, u Suzuki má názov Allgrip Pro AWD. Ponúka permanentý pohon všetkých kolies, ale  aj uzáveriky a náhon iba na dve kolesá.  Konkrétne režimy 2H,H4 a 4L sa prepínajú voličom, naviac je tu aj samosvorný diferenciál. Takže toto naozaj nie je iba pekné metské vozítko ale aj veľmi schopný offroad.

Interiér je super jednoduchý a účelový, ale vďaka tomu drsňácky pekný. V strede je displej infotainmentu,  kruhové ovládače a spolujazdec má k dispozícii madlo, ktoré môže prísť vhod. Kufor je miniatúrny a má iba 85 litrov, ale na to sme u Jimny zvyknutí. Je to daň za kompaktné rozmery a mušiu hmotnosť približne 1100kg.

Ceny zatiaľ stanovené neboli, dozvieme sa ich niekedy v priebehu leta a teda vtedy bude možné Jimny začať objednávať.