Miesto naftových motorov bude mať Honda CR-V hybridy

Na frankfurtskom autosalóne sa objaví, v stánku Hondy, aj model CR-V. Ale ešte to nebude produkčná verzia, ale len koncept hybridu. Vraví sa totiž, celkom otvorene, že naftové motory tento model v Európe mať nebude. Majú ich nahradiť práve hybridy. Hovorí to aj sám výrobca.

Už dávnejšie predstavila automobilka model pre USA a ten európsky bude vizuálne takmer identický. A nie je žiadnym spôsobom kontroverzný. Máme pocit, že ich bude na cestách naozaj dosť, keď takto vyzerá.

Základom pre koncepčný hybridný pohon bude dvojliter na benzín s inteligentným variabilným časovaním ventilov i-VTEC. Využíva Atkinsonov cyklus, ako väčšina hybridov. Doplní ho samozrejme elektromotor. Takéto spojenie nepotrebuje konvenčnú prevodovku, ale má samostatný mechanizmus zabezpečujúci priame prepojenie pohyblivých komponentov a plynulý prenos krútiaceho momentu v sústave.

Hybrid má možnosť jazdiť ako elektrické auto, v režime hybridu a v režime výkonu. Do reálnej produkcie sa ale okrem hybridu dostane aj niečo lacnejšie na kúpu, teda benzínový 1,5-litrový turbomotor. Pri ňom bude na výber šesťstupňový manuál, ktorý môže nahradiť bezstupňové CVT.

Nový model sa na slovenský trh dostane v druhej polovici roka 2018. Takže ak chcete naftové CR-V, máte ešte jednu z posledných možností.