Ford Transit Custom Nugget prichádza ako alternatíva Californie

Ford predstavil na nedávnom karavanovom veľtrhu novú verziu svojho modelu Transit Custom. Nová generácia prišla len nedávno a teraz prináša aj karavanovú prestavbu s názvom Transit Custom Nugget. Automobilka Ford na nej spolupracovala so známym prestavbárom Westfalia. Westfalia vyrába nielen samostatne karavany, ale aj konvertuje vany na život v nich. Čo sa teda zmenilo?

Zvonka najviac vidno markízu na bočnej časti pravej strany vozidla. Je to z dôvodu, že si môžete vytvoriť terasu. Na skladacie stoličky a stôl je v interiéri špeciálne miesto. Ale to nie je všetko. Po vyklopení zadných dverí si môžete roztiahnuť príplatkový stan a získate tak kúpeľňu, prípadne kuchyňu. V zadnej časti vozidla je totiž kuchyňa v tvare písmena L so vstavanou chladničkou a s umývadlom. Je tu aj sprcha s teplou a studenou vodou. Čiže poslúži nielen na sprchovanie, ale aj na umývanie, napríklad bicyklov. Tie však nedáte na strechu. Strecha je výklopná a má nové látkové steny so schopnosťou samostatného automatického skladania. Nemusíte im pomáhať. Strecha je výklopná elektricky a môže byť vybavená aj solárnym panelom. Panel nefunguje na dobíjanie štandardnej batérie, ale funguje na spojazdnenie všetkých interiérových spotrebičov, ktoré by inak potrebovali vybíjať vstavané batérie pre svoj život.

Kým zvonka tých odlišnosti nie je veľa a ak si nevšimnete bočnú markízu, tak sa môžete domnievať, že máte pred sebou klasickú verziu, vnútri je to celkom zaujímavé. Predná časť disponuje štandardne 13-palcovým dotykovým displejom, ktorý využíva systém SYNC 4 a predvádza aj možnosť zrkadlenia obidvoch používaných mobilných platforiem bezdrôtovo. Vpredu bude aj možnosť bezdrôtového nabíjanie telefónu, ale aj tak je najzaujímavejšia časť tá zadná. Predné sedadlá majú možnosť otočenia a vytvorenia akejsi obývačky. Následne z lavice v zadnej časti dokážete spraviť dvojité ležadlo. Druhé dvojité ležadlo je pod výklopnou strechou. Druhý displej je vzadu, má uhlopriečku 7 palcov a môžete na ňom ovládať vzduchutechniku a osvetlenie, ale dáva aj informácie o naplnení nádrží na vodu, ale aj o stave nabitia batérií.

Ford pre svoj kempingový model Transit Custom Nugget využije súčasný dvojlitrový naftový motor s výkonom 125 kW (170 k), ktorý bude možné doplniť o automatickú osemstupňovou prevodovku. Vďaka nezávislému zaveseniu kolies zadnej nápravy bude Transit Custom Nugget predvádzať aj možnosť pohonu všetkých kolies. Druhou alternatívou, ktorá pribudne po približne roku predaja, bude plug-in hybridný systém. Ten Transit Custom Nugget prevezme od Fordu Kuga. Bude mať 2,5-litrový benzínový motor a k nemu pridá elektromotor a batériu s kapacitou 11,8 kWh. Nevýhodou síce bude hmotnosť, ale výhodou bude možnosť prejsť až 30 km na nabitie. Tento motor bude aj výkonnejší, lebo prinesie až 169 kW (230 k). A koľko bude toto auto stáť? V Nemecku je stanovená cena na 76 500 € so základným naftovým agregátom. Je to cena, ktorá je konkurenčná pre modely Marco Polo od Mercedesu, ale aj pre nový Volkswagen T7 California, o ktorom si ešte niečo povieme.

Ford teda pokračuje v úspešnej tradícii, ktorú datuje až niekedy do osemdesiatych rokov. Vtedy začal spolupracovať s firmou Westfalia intenzívnejšie a do Transitu ponúkol možnosť prestavby na obytné vozidlo.