Ford SuperVan 4.2 iba tesne minul víťazstvo na Pikes Peaku

Minulý víkend sa konal najslávnejší pretek do vrchu na svete, ktorým je samozrejme Pikes Peak Hill Climb. Víťazom sa stal Robin Shute s prototypom Wolf TSC‑FS, ktorý je niečím medzi formulou a vrchárskou „plackou“. Avšak hneď za ním na druhom mieste sa umiestnil Romain Dumas s ešte zaujímavejšou technikou. Francúz pilotoval Ford SuperVan 4.2 a teda nejde o úplne typické auto, aké bežne na pretekoch vidíte.

SuperVan 4.2 je pokračovateľom šialených vanov s modrým oválom. Vychádza z modelu e-Transit Custom, avšak vychádza by sa patrilo dať do úvodzoviek. Skôr s ním iba zdieľa veľmi hrubé kontúry karosérie. Tie sú samozrejme obložené masívnym bodykitom, z ktorého do očí hneď udrie obrovské krídlo a deflektor.

Ford SuperVan 4.2 nadväzuje na predošlú verziu 4.0, ktorá sa ukázala na festivale v Goodwoode pred rokom. Tá mala však ešte o jeden motor viac a teda výkon brutálnych 1972 koní. Novšia verzia ich má 1400, čo je stále šialené. Pohon je plne elektrický a zrýchlenie na stovku by sa mohlo pohybovať niekde okolo troch sekúnd. Poháňané sú všetky štyri kolesá, vpredu je jeden motor a vzadu ďalšie dva. Hmotnosť je niečo pod dve tony, čo je v motoršporte relatívne dosť, avšak vyvažuje to mamutí výkon. Batérie dodala firma STARD, obutie je zasa od Pirelli a brzdy sú karbón-keramické. 

Tento rok to na prvé miesto tesne nestačilo, avšak o rok je tu ďalšia šanca a sme si istí, že SuperVan príde v ešte lepšej forme.