Exkluzívna reportáž: Výročná jazda Mustang Across America 2014 (pt.VII: Las Vegas Speedway)

Oslavy 50-teho výročia Fordu Mustang prebiehali na viacerých miestach po celých spojených štátoch. Hlavná skupina, ktorá išla s nami z Kalifornie smerovala do Charlotte, kde sa konalo veľké stretnutie Mustangov na Charlotte Motor Speedway. V New Yorku sa v rámci osláv Mustang zviditelnil na streche Empire State Building. 

Naša cesta ale smerovala do Las Vegas, kde bolo centrum osláv na západnom pobreží USA. Celý týždeň prebiehal zaujímavý program. Hlavným lákadlom boli asi jazdy na okruhoch a party u Shelbyho, ktorú sme spomenuli v samostatnej  reportáži.

V sobotu ráno Mustangy zaplnili celé okolie areálu Las Vegas Speedway. Mustangy sú doslova všade. Časť nadšencov si užíva jazdu na tréningovom okruhu. Po trati sa tam preháňajú nie len nové kúsky, ale aj závodné špeciály zo 60tych rokov.  Najkrajší zvuk ma určite starý bielo-modrý Fastback. Jeho hukot je počuť už z ďaleka.

Parkoviská v okolí závodnej dráhy sú uzavreté len pre Mustangy. Ich počet je len ťažko odhadnúť.  Dlho sa mi nestalo, aby ma začal pri fotení bolieť prst od stláčania spúšte na fotoaparáte. Bolo to náročné, ale bolo problém sa rozhodnúť a selektovať čo fotiť. K obdivu boli nové aj staré ročníky, v pôvodnom stave ale aj rôzne upravené. Niektoré aj s ťažným a ťahali za sebou motorový čln 🙂

Oficiálny program sa konal na hlavnej plochej dráhe okruhu. Vstup lemujú tie najznámejšie kúsky z histórie. Do stredu plochej dráhy vedie dlhý podzemný tunel. Vstupujeme do neho s veľkým očakávaním. Stále dúfame, že konečne nájdeme nového Mustanga 2015. A na konci tunela je posledné miesto, kde by sa mohol ukrývať.

MustagAcrosAmerika_MustangLasVegas_SpeedWay_2014285

Naše očakávanie sa naplnilo. Nový Mustang čakal hneď na konci tunela s kompletnou aktuálnou produkciou Forda v USA. A ten sa naozaj podaril. Hlavný pokrok je interiér. Tu si dali naozaj veľmi záležať. Američania v posledných rokoch začali konečne riešiť to, za čo boli dlhé roky kritizovaný.  Nový interiér Mustanga veľmi milo prekvapil.

Veľký pokrok je aj exteriér, ktorý podľa reakcii na internete nesadol každému. Pôsobí ešte mohutnejšie ako aktuálny model. Nevieme si ho preto predstaviť s malým Ecoboost-om, ktorý má byť ponúkaný v Európe. Zaujímavé ale bude sledovať, čo z neho dokážu vykúzliť špecialisti ako Saleen alebo Shelby. Pre ich úpravy ponúka nový Mustang dokonalý základ.

Centrum okruhu je vyhradený úpravcom Mustangov, závodným tímom a predaju suvenírov. Nechýbajú tu stánky od Shelbyho, Saleen, Roush alebo GAS. Úpravci ponúkali rôzne možnosti na úpravu motorov aj podvozkov.

V jednej z hál bolo pripravené malé múzeum. Vystavené boli nielen predprodukčné autá, ale aj špeciálne modely a edície.

Zaujímavá atrakcia bola možnosť jazdy na hlavnej plochej dráhe Las Vegas Speedway. Staré Mustangy krúžiace po dráhe vyzerali perfektne. Konkurenciu im robili profesionálny jazdci, s ktorými si mohli ako spolujazdci zajazdiť prípadný záujemcovia. Okrem Mustangov bol k dispozícii aj upravený závodný Focus ST.

Zúčastniť sa takejto veľkej akcie je zážitok. Obehať celý areál dalo zabrať a z množstva cvakania fotoaparátu bolia aj prsty na rukách. Stálo to ale za to. Oslavy 50-teho výročia legendy ako je Mustang nie sú každý rok. Spokojný opúšťame Las Vegas Speedway, ktorá bola hlavným cieľom na našej cesty po západnom pobreží USA.

Pozrite si aj ostatné časti reportáže!

Text a fotky: O a P