„Elektormobily nie sú cesta,“ tvrdí šéf Maserati

Šéf Maserati to chápe. Harald Wester je jednoducho človek na správnom mieste. Síce meno nemá príliš talianske, ako by sa na šéfa talianskej automobilky hodilo, ale srdcom je východniar čistý Talian. Tí predsa elektromobily riešia iba aby sa nepovedalo, že na to kašlú úplne.

Harald na šanghajskom autosalóne prehlásil vetu, ktorá sa vryje do pamäti: „Celá diskusia o autách s nulovými emisiami je nezmysel!“

Za to si zaslúži miesto na našej stene motoristických hrdinov. Svoje tvrdenie má aj podložené, nie je to len púšťanie populistických žvástov do vetra. Tými podkladmi sú výskumy, že po prepočte emisií elektrární vychádza, že elektromobily v Európe majú 86 gramov CO2 na kilometer, v USA 110 g/km a v Číne až enormných 191 gramov na kilometer. Na porovnanie, osemvalec v Mercedese SL 500 má 212 gramov na kilometer. A to už nie je tak veľký rozdiel.

Taktiež však povedal, že Maserati bude musieť tiež vyraziť na tŕnistú cestu hybridov, kvôli zníženiu emisií. Podľa neho sú naftové motory a pohon na CNG (Compacted Natural Gas) lepšou alternatívou ako hybridy. Na margo elektromobilov povedal aj, že nie sú odpoveďou a navrhol, aby bola kalkulácia emisií čestnejšia.

Harald, vitaj do našej siene hrdinov!