Cestovanie s Hyundaiom: Čarovná dovolenka autom v Maďarsku

Chcete ísť na dovolenku autom a rozmýšľate, kde najviac potešíte všetkých členov vašej domácnosti? Ak áno, tak tu ste na správnom mieste, keďže Hyundai v rámci svojej orientácie na rodinu pre vás pripravil letný dovolenkový auto-moto seriál.

Balatonské more

Cesta k najbližšiemu moru z Bratislavy trvá iba tri hodiny. Z Košíc štyri a pol hodiny a napríklad z Banskej Bystrice päť hodín. No dobre, nie je to klasické more so slanou vodou, ale inak všetky ostatné kritériá, ktoré očakávate od dovolenky pri mori, spĺňa. Vodná hladina jazera Balaton má rozlohu 591 km2 a na brehu milión atrakcií pre každého. Vybrať si môžete medzi severnou časťou, kde sú mestá s historickými pamiatkami, ako napríklad Tihany, alebo južnou, kde si zas užijete rušný život v Siófoku. Jazero je ideálne aj pre rodiny s malými deťmi, keďže aj po niekoľkých desiatkach metrov vám voda bude siahať maximálne po pás. Vzdialenosť z Bratislavy je presne 199 km a z toho približne 80 km pôjdete po diaľnici. Z Košíc si cestu môžete skrátiť cez Miškolc a z 390 km pôjdete po diaľnici približne 314 km. Banskobystričania to zas majú najbližšie cez Šahy a z 290 km vzdialenosti prejdú po diaľnici 120 km. V lete nesmiete zabudnúť, že okolo Balatonu vedie aj jedna z trás do Chorvátska, preto musíte počítať s kolónami. Napriek tomu je však táto destinácia doslova za dverami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aktívny oddych alebo kulinárske lahôdky

Keď už budete pri Balatone vykúpaní do sýtosti, môžete sa vybrať do Budapešti. Je to odtiaľ necelých 110 kilometrov, a ak nechytíte kolóny, budete tam za hodinu a pol. V hlavnom meste Maďarska si zábavy užijete neúrekom. Ak vám ešte predsa len bude chýbať leňošenie v teplej vode, nevynechajte návštevu legendárnych tureckých kúpeľov. Založili ich Turci v 16. storočí a sú jedinečné nielen ako miesto oddychu, ale aj všadeprítomnou starobylou atmosférou. Ak si radi pozriete historické pamiatky, čaká vás pekný výlet na Budínsky hrad, odkiaľ máte celé mesto ako na dlani. Večer si môžete posedieť pri výbornom maďarskom vínku alebo plaviť loďou po Dunaji. No a keď sme pri víne, nemôžeme zabudnúť ani na kulinárske lahôdky našich susedov. Asi najlepšie ich vychutnáte v typickej maďarskej čárde. Tento typ reštaurácie spoznáte podľa tradičnej trstinovej strechy a zariadenia, ktoré akoby sa nezmenilo od konca 19. storočia. Nájdete ich na každom kroku. Pri Balatone je najznámejšia Kukorica čárda, kde naraz obslúžia až 500 hostí, a je otvorená celý rok.

Všetko na dosah

Po Budapešti máte desiatky ďalších možností, kde si užiť výbornú dovolenku. Dámy sa určite potešia návštevou zámku, ktorý milovala skutočná cisárovná Sissi. Gödöllő sa nachádza iba 31 kilometrov od Budapešti a z toho zhruba polovicu prejdete po diaľnici. Za štyridsaťpäť minút sa razom môžete ocitnúť na miestach, kde si užívala voľné chvíle spolu s cisárom Františkom Jozefom I. Mimochodom, tento palác je považovaný za dvojča nášho prezidentského. Majiteľom oboch bol totiž gróf Grassalkovich a ich štýl je veľmi podobný. Ak ste si zámku užili až priveľa a chcete niečo naozaj netradičné, nasmerujte si to do maďarskej pusty. Zo zámku Gödöllő do mesta Kiskunfélegyháza je to 135 kilometrov, takmer celú cestu pôjdete po diaľnici. Pusta je v podstate akási pustatina zaberajúca celé územie od rieky Tisy až po východnú časť krajiny. Na širokých rozľahlých pláňach uvidíte život takmer rovnaký ako pred sto rokmi. Zvieratá, tradičné chalupy a návrat k prírode vás na tomto mieste bude určite fascinovať.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozor na pokuty

Čo sa týka poplatkov, za desaťdňovú maďarskú diaľničnú známku, respektíve za
e-matricu, zaplatíte 9,52 € a dostanete ju hneď na hraničnom priechode. Rýchlostné limity sú v Maďarsku rovnaké ako na Slovensku, takže si ich ľahko zapamätáte. Čo sa týka pokút, sú podobne vysoké ako tie naše. Za prekročenie rýchlosti o 10 km/h môžete zaplatiť až 200 € a o 20 km/h dokonca až 300 €. Pri väčších priestupkoch vám už hrozí súdna zásielka a všetky nepríjemnosti s tým spojené. Nemôžete sa spoliehať ani na to, že ak nebudete mať pri sebe dostatok hotovosti, pustia vás policajti ďalej a nič vám nehrozí. Cezhraničné vymáhanie pokút už naplno funguje aj s Maďarskom a ich policajti sú v tom naozaj neoblomní. Ak však budete dodržiavať pravidlá cestnej premávky, nič vám nehrozí a naplno môžete vychutnať dovolenku u susedov.

Skontrolujte si auto

Aby sme však nezabudli na to najdôležitejšie, pred každou dlhšou cestou si nezabudnite skontrolovať auto. Aj s vozidlom, ktoré je na prvý pohľad v úplnom poriadku, by ste mali ísť do servisu, pretože keď sa kontrolka rozsvieti uprostred kolóny na diaľnici, je už veľmi neskoro. K tradične najpodceňovanejším veciam patria rezervné koleso a klimatizácia. K základnej výbave motoristu na dovolenke patrí 1 l fľaška s motorovým olejom na prípadné doliatie, koncentrát do ostrekovačov, sprej na odstraňovanie hmyzu z čelného skla, aktuálna verzia máp v navigácii, asistenčné služby, náhradné žiarovky a dostatok tekutín pre posádku. Z doplnkov sa zídu napríklad tienidlá na predné okno, ale aj nosiče, boxy, deflektory na predné bočné okná, sieťky, viacero reflexných viest a vaničky do kufra. Zároveň nemožno zabúdať ani na kontrolu platnosti STK, EK a povinnej výbavy. Ak už máte všetko premyslené a skontrolované, Hyundai vám želá veľa šťastných kilometrov a príjemnú dovolenku.

Celú správu sme sprosto skopírovali z tlačovej správy Hyundaiu, ale najmä kvôli tomu, aby sme nič nepokazili a nenapísali zle.

Pozrite si aj cestovanie po iných krajinách, ktoré Hyundai pripravil

OLYMPUS DIGITAL CAMERA