BMW i7 M70 xDrive: 485 kW a stovka za 3,7 sekundy

Pamätám si to veľmi dobre, BMW radu 7 som najskôr vyskúšal ako elektrické vozidlo. Myslím to súčasné. V E38 som sa najskôr zoznámil s osemvalcom, celkom logicky a potom nasledovali nejaké naftové alternatívy. Ale reálne najnovšia generácia posúva to, čo sa o aute dá povedať. Posúva to aj elektrickou verziou i7 M70 xDrive.

Táto verzia bude najvýkonnejšia v portfóliu a bude mať titul najvýkonnejší elektromobil v ponuke automobilky aktuálne. Kombinácia dvoch elektromotorov na každej náprave po jednom pripravila celkový výkon v určitých režimoch až 485 kW (660 k), pričom zadný motor je znova najvýkonnejší použitý v histórii automobilky. Má totiž až 360 kW (489 k). Sekunduje mu predný elektromotor, ktorý má zase 190 kW (258 k). Maximálny krútiaci moment, v režime Sport, je 1 015 Nm, ale ak zvolíte M Sport Boost pádlom vpravo pod volantom, alebo zapnite M Launch Control, tak máte 1 100 Nm.

Tieto výkony a krútiaci moment sú zárukou vyrazenia na stovku za 3,7 sekundy. Maximum je pritom obmedzené na obligátnych 250 km/h. i7 M70 xDrive čerpá energiu z batérie s čistou kapacitou 101,7 kWh, ktorá je umiestnená v podlahe. Plné nabitie by malo znamenať dojazd od 488 do 560 km, podľa toho akú máte konkrétnu výbavu. Realita je však taká, že vozidlo budete môcť nabíjať aj doma cez Wallbox, ktorý bude mať výkon striedavého prúdu až 22 kW. Na nabíjacej stanici môžete využiť až 195 kW jednosmerného prúdu. Pritom znamená, že z elektrickej čerpacej stanice môžete odísť do 10 minút a pribudne vám dojazd až 170 kilometrov.

Novinkou bude aj možnosť kombinovať dvojfarebné lakovanie s lakmi Individual, ako je na fotkách napríklad medená Liquid Copper. Veľkou zmenou prejde proces tvorby matných lakov. Z procesu úplne vypadne ropa a miesto nej bude použitá biomasa. Je to z dôvodu lepšej udržateľnosti a lepšieho využitia obnoviteľných zdrojov v procese výroby. Automobilka pritom garantuje, že nové laky vydržia minimálne rovnako dlho ako tie pôvodné. A budú mať aj rovnakú kvalitu.

BMW i7 M70 xDrive sa na náš trh dostane už onedlho, ale zatiaľ nevieme cenu. Veď len teraz automobilka verziu ukázala na autosalóne v Šanghaji.