Audi Q7? Po 9 rokoch ďalší facelift

Automobilka Audi predstavila druhú generáciu modelu Q7 už v roku 2015 pre modelový rok 2016, ale to neznamená, že auto ide do dôchodku. Kvôli meniacej sa legislatíve ešte ostane nejaký čas v ponuke a zmenia sa len detaily. Reálne to znamená, že po 9 rokoch prichádza Q7 s druhým výraznejším faceliftom, s druhou modernizáciu prinášajúcu nové technológie a čiastočne aj nové tvary.

Základom zmien je použitie inej masky chladiča s osemuholníkovým sitom, ale aj vertikálnych bočných otvorov na prívod vzduchu. Bočných otvorov v nárazníku, samozrejme. Audi tiež pridalo faceliftu Q7 výrazne vylepšené svetlomety. Kým štandardom bude použitie LED, v príplatkovej výbave sa ocitnú HD Matrix LED využívajúce aj laserové lúče. Laserové lúče sa zapínajú ako doplnok ku LED pri rýchlostiach nad 70 km/h a dávajú ešte lepší a masívnejší svetelný výkon do väčších vzdialenosti.

Druhou, o niečo menej podstatnou formou vylepšenia je možnosť zvoliť si niektorý zo štyroch svetelných scenárov vpredu a rovnako štyroch svetelných štýlov vzadu. Ak sa vám nepáči štandardné denné svietenie, tak si ho môžete meniť. Len pre upresnenie, vzadu je svetelná šou pod palcom OLED technológie.

Vonkajšie zmeny pokračujú pod taktovkou iných zliatinových diskov so štandardným priemerom 19 palcov. Príplatkovýmé priemery sú 20 až 22 palcov a tiež ukaujú nový dizajn. No a čo by to bol za facelift, keby neukáže úplne nové farby. Akurát tieto až tak úplne nové nie sú, lebo nimi už disponuje Q8. Prichádza modrá Ascari, zlatá Sakhir a v červená Chilli. A ak si myslíte, že exteriér sa zmenil len v detailoch, interiér zostáva takmer rovnaký s rovnakou dvojdisplejovou konfiguráciou ovládania, akurát prídu do konfigurátorov nové lišty.

Ponuka motorov sa rovnako nemení, mení sa maximálne systém automatickej zmeny pruhu, prípadne zmena k lepšiemu vo všetkých ostatných asistenčných systémoch. Ale naspäť k motorom. Základom bude trojlitrový naftový šesťvalec, ktorý bude mať výkon 170 kW (231 k) a za príplatok ponúkne verziu s výkonom 210 kW (286 k).

Benzínový trojliter bude mať 250 kW (340 k) a o dynamiku najvýkonnejšieho štvorlitrového osemvalca na benzín v SQ7 sa bude pričiňovať výkon až 373 kW (507 k). SQ7 získa rovnaké detaily, ale predvedie aj oválne koncovky výfuku, podľa ktorých vozidlo spoznáte ľahšie. Zo zmien odprezentuje aj štandardný balík čiernych doplnkov.

Audi Q7 sa do nového modelového roka a vylepšenej verzie dostane už aktuálne. Prvé boli známe ceny v Nemecku, kde je základ za 79 400 €. Je to ale základ, za tú cenu si Q7 nikto nikdy nekúpil. Len pre informáciu, na Slovensku by toto auto malo byť od 68 930 .