Stále dokážete kúpiť starý Land Cruiser, ale nový a to je cool

Niekto robí retro Land Rovery, teda upravuje ich, ale Toyota ešte stále vyrába jedno svoje retro auto. Kým svet očakáva nový model Land Cruiser 300, ktorý nahradí 200vku a bude mať miesto V8 už len V6 s porovnateľným výkonom, stále existuje Land Cruiser 70. Ale u nás sa nepredáva. To ani 200vka, ale to je iná smutná pesnička o emisných normách.

Kúpiť nový starý Land Cruiser sa podarilo naposledy pre našich hasičov, ale to boli šesťkoly s namontovanou špeciálnou nadstavbou. Bežné verzie sú dostupné najbližšie na Blízkom východe. Okrem trojdveráku sú v ponuke pick-upy. To je celkom logické, vzhľadom na fakt, že nedávno Global Witness prišiel na to, že sudánske Hiluxy a všetky Toyoty tamojších militantov pochádzajú práve z Blízkeho východu, konkrétne od dílerov v Dubaji.

Aj takáto reklama je však reklama a to, že takáto organizácia zvolí práve modely Toyoty vypovedá o tom, že sú spoľahlivé. Naspäť od militantov ku Land Cruiseru 70. Základná cena je 114 750 saudskoarabských dirhamov, čo je približne 28 600 eur.

Pod kapotou je 4,0-litrový šesťvalec spaľujúci benzín. Napriek veľkému objemu a počtu valcov má veľmi podtočený výkon na úrovni 167 kW (228 k). Krútiaci moment je 360 Nm a agregát je spojený s päťstupňovým manuálom.

Práve v UAE je celkom pekná ponuka modelov SUV. Okrem tohto je v nej aj FJ Cruiser, ktorý sa už v ostatných častiach sveta prestal predávať. A tiež je v ponuke aj Land Cruiser 200 v edícii Heritage.