Nový znak odprezentuje úplne nový Peugeot 308

Automobilka Peugeot má výraznú novinku, používa nový znak, ktorý je odkazom na minulosť. A prvým modelom, ktorý ho bude hrdo nosiť je nová generácia 308. Tá prichádza takmer po ôsmich rokoch od predstavenia tej pôvodnej. Len pre pripomenutie, vtedy 308 získal titul európske Auto roka.

Nová generácia stojí na platforme EMP2. To predurčuje aj použitie motorov. Základom ponuky bude 1,2-ka PureTech s tromi valcami a prepĺňaním. Bude mať výkon 81 kW (110 k), alebo 96 kW (130 k). Na výber bude buď manuálna šesťstupňová prevodovka, alebo osemstupňový automat. Rovnaké prevodovky bude kombinovať aj 1,5-litrový štvorvalcový diesel BlueHDi s rovnakým výkonom ako má výkonnejší trojvalec na benzín.

Novinkou bude ponuka plug-in hybridov. Tiež budú mať pohon prednej nápravy a osemstupňový automat. V ponuke bude mať dve verzie, slabšia prichádza s celkovým výkonom 132 kW (180 k) a silnejšia s 166 kW (225 k). Elektormotor bude mať výkon 81 kW (110 k) a spaľovacie motory 110 kW (150 k), respektíve 132 kW (180 k). WLTP hovorí, že na nabitie prejdú takéto PHEV s batériou s 12,4 kWh až 60 kilometrov na nabitie.

Ale najzásadnejší je styling auta. Nová generácia vyzerá ešte dynamickejšie ako tá odchádzajúca. Môže za to zníženie o 20 milimetrov a tiež predĺženie o 110 milimetrov. Celkovo je tak dĺžka 4360 milimetrov. Z toho rázvor narástol o 55 milimetrov, čiže má celých 2675 milimetrov a ponúkne viac miesta pre pasažierov vzadu. Prekvapivo sa zmenšil batožinový priestor, jeho objem klesol z 420 litrov na 412 litrov. To nie je až taká zásadná zmena.

Predná časť auta bude teda prezentovať nový znak, ale aj novú charakteristickú masku chladiča. Tú odprezentovali modely 3008 a 5008. Svetlá sú vybavené štandardne LEDkami, ale pre výbavy GT a GT Pack budú maticové a ponúknu naozaj adaptívny lúč. Vzadu sú tiež LEDkové svetlá, ktoré prepája čierny pás, ako na modeloch 508 a spomenutých SUV, ale vlastne aj na všetkých ostatných nových modeloch automobilky. Spojenie LEDkovým pásom sa nekoná, to nie je štýl Peugeotu. Ale štýlovo vyzerá nová zelená farba Olivine.

Vnútri Peugeotu 308 bude znova i-Cockpit druhej generácie. Pred vodičom tak je malý volant, pod oknom môže byť displej s uhlopriečkou až 10 palcov a v strede je nový prístup ku infotainmentu. Má sklenený povrch, na ktorý nadväzuje druhý displej na ovládanie niektorých prvkov, medzi nimi aj klimatizácie. Ovláda sa síce dotykovo, ale je samostatne.

Automobilka predstaví aj verziu kombi. Tá príde neskôr, ale je jasné, že hatchback sa začne predávať už v druhej polovici tohto roka.