Nissan má naozaj brutálny podiel na trhu elektromobilov

Minulý týždeň nás Nissan na tradičnom branči informoval o organizačných zmenách v rámci Čiech a Slovenska. Dôležitá je asi hlavne informácia, že to v našom stredoeurópskom regióne myslia veľmi vážne, navzájom sa užšie prepojili a posilňujú obchodný a marketingový tým. Vzhľadom na úspechy na slovenskom trhu sa stal obchodným riaditeľom pre obe krajiny Marián Hoffer, ktorý bol doteraz CEO len pre slovenský trh. Svoje skúsenosti by mal teraz využiť pre rozbehnutie predaja Nissanov aj v na českom trhu. Na slovenskom trhu sa jeho stratégia osvedčila, držíme mu palce aby sa mu darilo minimálne rovnako ako na u nás. Nissan zaznamenal na stredoeurópskom trhu medziročne nárast o 11%, čo je určite dôvod na spokojnosť. Od tohto roku sem zaradili aj Ukrajinu, sila tregiónu ešte výrazne narastie. 

Nissan u nás zdieľa viacero úspechov. Okrem výborných predajov GT-R sa stal lídrom na trhu pick-upov s novou Navarou. S počtom 191ks ide o nárast o 235% oproti roku 2015. Možno aj toto je dôvod na novinku Navara Trek-1•. Ide o limitovanú edíciu s množstvom zaujímavej výbavy. Možno sa ho čoskoro dočkáme aj do nášho redakčného testu.

V rámci tohtoročných noviniek už bola predstavená nová Micra, tento rok sa fanúšikovia môžu tešiť aj a inovovaný Qashqai a X-Trail. Veľké očakávania sú do nového Leafu, ktorý by mohol mať už atraktívny dizajn, teda  v to aspoň dúfame. Aj keď sa v Nissane tešia z 54% podielu na trhu elektromobilov, nie každému jeho aktuálny dizajn vyhovuje. Jeho väčšiemu rožšíreniu by mohli dopomôcť nové dotácie vo výške 5000 eur vyčlenené na každé nové predané elektroauto. Nissan túto dotáciu podporí ešte ďalšími 2000 eurami. A to už začína byť veľmi zaujímavá ponuka pre tých, čo nad Leafom doteraz premýšľali. Dotácia je obmedzená na 1000 áut, aktuálne je podaných len okolo 200 žiadostí. Do konca roku je tak priestor na celkom slušné rozšírenie elektro áut na našich cestách. Dôležité ale je, aby sa dostatočne rýchlo doriešila infraštruktúra nabíjačiek a tankovacích kariet. Uvidíme, či sa k tomu Nissanu, ako aktuálnemu lídrovi na trhu, podarí pomôcť.