Audi inovovalo A8 a v Číne začne predávať aj okázalú verziu Horch

Audi vypúšťa do sveta faceliftovanú verziu svojej vlajkovej lode menom A8. Zmeny sú zvonku na prvý pohľad viditeľné na širšej prednej maske a inovovaných svetlách.

Stále ide o štvrtú generáciu tohto modelu, ktorú vo faceliftovanej verzii spoznáte podľa toho, že mriežka prednej masky zaberá širšiu plochu a využíva aj viac chrómových elementov. Rovnako tak sú redizajnované svetlá a do predného nárazníku pribudli „žiabre“ na bokoch. Samotné svetlá využívajú matrix technológiu a využívajú až 1,3 milióna mikro projektorov. Vzadu sú tiež nové svetlá. V tomto prípade ide o OLED variantu. Ak bude chcieť zákazník A8 vybaviť exteriérovým športovým S balíkom, bude mu to konečne umožnené. Samozrejme, facelift sa ale dotkol aj skutočnej S8. Tá zvonku prináša rovnaké dizajnové zmeny ako bežná A8, avšak v športovom looku s veľkými päťlúčovými diskami a natáčaním všetkých štyroch kolies či adaptívnym podvozkom s funkciou predikcie a čítania vozovky. S8 naďalej ostáva 4.0 litrový osemvalec s mamutími 420kW/563 koňmi a 800Nm. Späť ale k A8, ktorá ponúkne aj štyri nové farby. Budú nimi modré Firmament alebo Ultra, šedá Manhattan a zelená District. Azda najväčšou zmenou v kabíne je adaptácia Audi Virtual Cockpit s head up displejom. V strede sú hneď dva displeje, väčší má 10,1″ a menší 8,6″. Rovnako tak v zadných sedadlách nájdete dve 10,1″ obrazovky.

Veľmi zaujímavá novinka ale prichádza na čínsky trh a je ňou varianta A8 Horch. Ide o predĺženú, až 5,5 metra dlhú verziu, ktorá je dokonca o 13 cm dlhšia než európska A8L. Okrem absolútne nekompromisnej dávky priestoru sa vyznačuje použitím skutočného dreva v interiéri, ručne aplikovaného dvojfarebného laku karosérie, kobercov s extra vysokým vlasom či károvaným prešívaním kožených sedadiel. Horch má aj vlastnú prednú masku, ktorá je pretiahnutá až do spodných častí nárazníka.  Zaujímavosťou ale je, že Horch sa bude predávať iba so šesťvalcami, kým európska A8L bude mať na výber aj osemvalce na benzín, naftu či plug in hybrid. Predaje novej A8 sa v Európe začnú už o mesiac.