Rodinne založený aristokrat

26. novembra 2011 od Aktuality

Jaguar začal testovať novú karosársku verziu svojho populárneho modelu XF, ktorá ponesie názov Sportbrake. Ehm, nie, za týmto označením sa neskrýva žiadne vylepšenie bŕzd. Ide o synonymum slova kombi, používaného u väčšiny automobiliek.

Sportbrake sa predstaví na tradičnom marcovom autosalóne v Ženeve a okrem tradične vysokej dávky štýlu, typickej pre vozidlá s šelmou v znaku, ponúkne aj podobne vysokú mieru praktickosti. Záujemcov o vozidlá typu kombi zväčša najviac zaujíma objem batožinového priestoru, a tak vedzte, že v prípade Jaguaru sa jedná o približne 560 litrov. To znamená, že ani váš labrador sa v ňom nebude cítiť stiesnene, avšak napríklad v takom Mercedese triedy E touring by mal k dispozícii ešte o viac než 100 litrov.

Čo sa týka ponuky motorov, všetko ostáva po starom. Sportbrake kopíruje tradičnú verziu sedan a k dispozícii tak bude 2,2 litrový štvorvalec a 3,0 litrové šesťvalce, spaľujúce naftu. Pre fajnšmekrov, ktorí uprednostňujú rýchle presuny a radi doprajú svojej rodine dávku adrenalínu,  je určený 5,0 litrový benzínový atmosférický osmevalec.

Treba poznamenať, že prvé kombi v histórii značky Jaguar bolo postavené na základe modelu X-Type a XF Sportbrake je jeho nasledovníkom, ktorého výroba ani nebola pôvodne v pláne. Dôvodom, ktorý presvedčil vedenie automobilky zmeniť prvotné zámery, je nesutály nárast popularity vozidiel tohto karosárskeho typu.

Tags: