Z A8 rovno do Audi A7

Audi predstavilo novú generáciu modelu A7. To, čo by sa dalo nazvať päťdverovým kupé je vlastne liftback, ale to asi nikomu nevadí. Označenie viacdverové kupé je honosnejšie, tak čo? Predok pripomína novú A8, kým bočný profil zostal takmer rovnaký.

Vpredu je charakteristická šesťuholníková maska chladiča a A7 ponúkne aj možnosť Martix HD svetiel. Za futuristickým označením sú maticové LED svetlá, ktoré na diaľkové lúče využívajú lasery. LEDky sú aj vzadu a to po celej šírke. Ak vidíte pri spojených svetlách paralelu s Porsche Panamera, tak nestrieľate slepými.

Na veku 535-litrového kufra je výsuvný spojler. Vysúva sa od 120 kilometrov za hodinu. Interiér samotný je ladený skôr do horizontálnych línií. Znova po vzore Panamery, alebo skôr Range Roveru Velar, sú v Audi viaceré displeje. Pred vodičom ho asi každý čakal, ako aj v strede. Ale jeden nahradil klimatizáciu. Okrem nastavenia ovládania prúdenia vzduchu môže zobraziť aj klávesnicu na zadávanie adries do navigácie.

Bezpečnostný asistenti čerpajú informácie z centrálneho počítača, do ktorého posiela informácie 5 radarov, 5 kamier, 12 ultrazvukových senzorov a ešte aj lejzrový skener. Ako KITT! A7 tak dokáže jazdiť v pruhoch, udržiavať vzdialenosť, samostatne parkovať a mnoho iného. Ale autonómna jazda zostáva zatiaľ iba pre A8. O nasadení technológie do A7 zatiaľ slová nepadli. Veď je to šoférske auto, nie?

Na začiatok bude mať v ponuke motor schovaný za novým a trochu prašteným označením 55 TFSI. Bude to trojliter V6 na benzín, ktorý dokáže vyvinúť 250 kW (340 k) a 500 Nm. Kým A8 má osemstupňový hydrodynamický menič, A7 bude mať sedemstupňovú dvojspojku. Ale to nebráni dosiahnuť stovku za 5,3 sekundy. O maximálnej rýchlosti je zbytočné sa vôbec baviť, je obmedzená na 250 kilometrov za hodinu. Nová generácia A7 bude v ponuke od februára 2018.