Toyota dovezie nový Land Cruiser aj do Európy, máme sa na čo tešiť

Toyota spravila výrazne pozitívny krok a predviedla novú generáciu modelu Land Cruiser, ale toho menšieho. Bude označený kódom J250 a perfektnou správou bude, že sa objaví aj v Európe. Toto hranaté terénne monštrum predvedie, že je hodné svojho mena a že mysli na svojich predchodcov vďaka niektorým detailom, ktoré použili dizajnéri.

Nová generácia modelu Land Cruiser veru bude z pohľadu podvozku a pohonu veľmi podobným modelom ako doposiaľ. Bude mať stále pohon všetkých štyroch kolies a rámový podvozok, pričom bude používať, u nás, stále rovnakú pohonu sústavu s 2,8-litrovým štvorvalcom, ktorý produkuje 150 kW (204 k) a krútiaci moment 500 Nm. Tento motor je optimalizovaný na použitie v teréne a má ho aj pick-up Hilux. Automobilka potvrdila, že na niektorých trhoch sa objaví aj verzia s 2,4-litrovým benzínovým motorom a omnoho vyšším výkonom. Tento agregát bude ale primárne určený pre iné trhy a v Európe maximálne pre tú západnú. My sa môžeme tešiť ešte na verziu naftového motora s mild hybridom, ktorá by mala prísť v roku 2025.

Samotné tvary karosérie ukazujú ostré brutálne línie. Každé terénne auto musí byť predsa brutálne hranaté a jediná možnosť ako zjemniť tento štýl je použitie základných svetiel s kruhovým prevedením. Toto retro prevedenie bude mať aj úplne prvá verzia, ktorá ponesie označenie 1958 ako počiatočný rok produkcie modelu Land Cruiser. Toto auto bude mať celkom majestátne rozmery s dĺžkou 4 925 mm a šírkou masívnych 1 980 mm. Rázvor bude mať hodnotu až 2 850 mm, čiže o interiérový priestor pre 7 pasažierov v 3 radoch núdza rozhodne nebude. Predné svetlá sú jedna vec a druhá vec je použitie posledného stĺpika karosérie priamo evokujúceho generáciu Land Cruiser 80 z deväťdesiatych rokov.

Interiér však bude prudko moderný, ale zachová si dostatok tradičných tlačidiel. Bude mať aj klasickú páku na prepínanie prevodovky. V závislosti od výbavy ponúkne rôzne usporiadanie displejov. Pred vodičom bude síce digitálny panel, ale v základnej verzii budú mať stredový displej s uhlopriečkou 8 palcov. Najlepšie vybavené budú mať zase 12,3-palcové zobrazovacie zariadenie s dotykovým ovládaním najmodernejšieho systému od Toyoty. Ten zvláda aj bezdrôtové zrkadlenie mobilných telefónov nielen cez Apple CarPlay, ale aj cez Android Auto.

Toyota potvrdila, že toto auto bude dostupné aj na našom trhu a môžeme sa naň tešiť už v prvej polovici budúceho roka. Je to auto nekompromisné a ako svojich základných konkurentov berie Land Rover Defender, prípadne nového hráča v tejto terénnej hre, Ineos Grenadier. Všetko už bude teda záležať len od ceny a od toho aké budú dodacie podmienky novej generácie legendy menom Land Cruiser.