Test: Pridávajú nálepky Monster 50 koní?

Ken Block používa aktuálne Ford Fiesta na súťaže. A má mnoho nasledovateľov, ktorí si lepia nálepky propagujúce energetický nápoj Monster na svoje autá. Je ich vidno na všetkom možnom, od Favoritov po rôzne modely novších áut.

Hovorí sa dokonca s posmeškom, že nálepka samotná pridáva 37 kW (50 k). Keď sa nad tým človek zamyslí a spočíta to, tak by to mohlo vychádzať. Ken má Fiestu, ktorá sériovo dosahuje okolo 120 koní. K tomu štyri nálepky Monster, pridávajúce cca 200 koní. Celkovo to teda dáva 320 koní.

Z tohto dôvodu sme sa v tento špeciálny deň rozhodli vyskúšať, či nálepka naozaj pridáva spomenutý výkon. Nálepky na uskutočnenie testu sme dostali od racingnalepky.sk. Testovali sme zrýchlenie troch áut. Benzín spaľovala Honda Accord Type-R, ktorá využíva manuálnu päťstupňovú prevodovku.

Naftu reprezentovali Dacia Logan Pick-up 1,5 DCI s výkonom 66 kW (90 k) a taktiež päťstupňovou prevodovkou. Naftu s automatom zastupoval Mercedes-Benz B180 CDI s úplne novým sedemstupňovým, dvojspojkovým automatom. Výsledky príliš neprekvapili.

Merali sme pomocou stopiek na hodinkách značky Casio a pozorovali sme rýchlosť podľa GPS merača. Prírastok 50 koní by sa na zrýchlení určite prejavil, pretože by adekvátne stúpol aj krútiaci moment.

Dacia Logan Pick-up 1,5 DCI

Pick-up z rumunskej produkcie s francúzskymi dielmi reprezentoval hrdo naftovú rodinu. Výkon 66 kW (90 k) sa prenášal na predné kolesá.

Zrýchlenie 0-100 km/h bez nálepky  Monster: 14,60 sekundy

Zrýchlenie 0-100 km/h s nálepkou  Monster: 15,09 sekundy

Honda Accord Type-R

V prípade Accordu sme postupovali podobným spôsobom ako pri Dacii. Tu sme zašli ešte ďalej a zmerali sme aj zrýchlenie s nálepkou Rockstar a dokonca aj s oboma. Honda Accord tiež prenáša výkon na predné kolesá. Je to konkrétne 156 kW (212 k).

Zrýchlenie 0-100 km/h bez nálepky  Monster: 7,44 sekundy

Zrýchlenie 0-100 km/h s nálepkou  Monster:  7,73 sekundy

Zrýchlenie 0-100 km/h s nálepkou  Rockstar: 8,02 sekundy

Zrýchlenie 0-100 km/h s oboma nálepkami: 7,45 sekundy

Mercedes-Benz B180 CDI 7G-DCT

Pri tomto aute boli výsledky najspoľahlivejšie. A to hlavne z dôvodu, že automatická prevodovka odstraňuje ľudský faktor v podobe ručného radenia.

Zrýchlenie 0-100 km/h bez nálepky  Monster: 10,42 sekundy

Zrýchlenie 0-100 km/h s nálepkou  Monster: 11,91 sekundy

Z výstupov testu teda vyplýva, že v prípade naftových motorov aj benzínových to je úplne jedno, rozdiely sa prejavujú poveternostnými podmienkami, alebo sú spôsobené nepresnosťou merania. Takže jednoznačný záver znie, že ani nálepka Monster, ani Rockstar nepridáva 50 koní. Dokonca ani obe naraz nemajú vplyv na výkon auta.

Pekný prvý apríl prajeme!

One thought to “Test: Pridávajú nálepky Monster 50 koní?”

  1. Příště Jozefe řekni předem, dodal bych ještě na test kamarádovou Octávku RS I. Ten to má olepené nálepkama Monster kolem dokola 😀 To už je Škoda Octavia SuperSport 😀
    Ale ten „test“ je skvělej! 😀 Super nápad!

Comments are closed.