Roadtrip 2023 (2/4): Kabrioletom z Monaka cez Route de Napoleon

Na našej poznávacej ceste je práve Monako naša vstupná brána do Provensálska. Áno, vieme že Monako nie je súčasťou Francúzska, a aj preto si tu dovolíme každého upozorniť, aby si pred vstupom nezabudol vypnúť dátový roaming. Väčšinou sa mobilná sieť prepne pri vstupe do prvej podzemnej garáže a pri aktívnych dátových prenosoch môžete ostať nemilo prekvapený telefónnym účtom. Na druhú stranu sú práve garáže v Monaku miestami nečakaných prekvapení. Napríklad garáž pod známym kasínom má v podzemí samostatný parkovací blok pre VIP autá a je prístupný aj pre verejnosť. Na nás tam v čase našej návštevy okrem rôznych Ferrari a Rolls-Royce čakalo aj naleštené Bugatti Chiron. To, že tu je pre autíčkarov pastva pre oči na každom kroku sa viac rozpisovať určite nemusíme. Našu cestu tu dnes spestrila možnosť si zajazdiť na okruhu F1 s elektro-replikou klasického závodného auta. Previezť sa tak cez známy tunel alebo prístav malo v štýlovom vozidle veľmi príjemnú atmosféru. 

Ak by Vám táto zážitková jazda nestačila, môžeme ešte odporučiť prevetrať svoje auto po rôznych etapách Rally Monte Carlo. Etapy si môžete pozrieť TU, alebo TU.

Na internete nájdete mapy z rôznych ročníkov a niektoré vás zavedú až na úplne vrcholky kopcov čnejúcih sa nad slávnym milionárskym mestom. Pri plánovaní cesty počítajte s tým, že tu kilometre ubiehajú až nečakane pomaly. Niektoré horské priesmyky sú úzke, len na šírku jedného auta a ostré zákruty sú tu veľmi neprehľadné. Stačí dobehnúť autobus, či dodávku a adrenalínová jazda sa zmení na  pomalú vyhliadkovú jazdu. Nakoľko sme si tieto kľukaté serpentíny užili už v minulosti, vybrali sme sa do údolia Verdon a preskúmať legendárnu Route de Napoleon, ktorá smeruje z Cannes do Grenoblu. Ide o nádhernú cestu dlhú 337 km plnú horských priesmykov alebo údolí.

My sme na ňu pripojili v meste Grasse, ktoré je považované za hlavné mesto svetového parfumérstva. Po krátkej prestávke na kávu a návšteve múzea parfémov pokračujeme do mesta Castellane, kde sa dočasne z Route de Napoleon odpájame. Naša cesta teraz smeruje k vodnej nádrži Lac de Castillon s tyrkysovou hladinou vody.

Miesto pláži si na roadtrip užívame skrz prírodné scenérie, štýlové mestečká a lokálne reštaurácie. Známym mestám ako je Cannes, Nice alebo St. Tropes sme sa strategicky vyhli. Tam sa vieme vrátiť aj letecky a dnes si radšej užijeme horské prostredie s kabrioletom. Na brehu priehrady si dáme v menšej reštaurácii príjemné občerstvenie a pokračujeme ďalej smerom do údolia Verdon. Naša cesta smeruje cez mestečko Trigance k mostu Pont de l’Artuby. Určite sa ale cestou zastavte na vyhliadke Balcon de la Mescla s úžasným výhľadom do rokliny. My sme toto miesto vystihli už podvečer prázdne bez ostatných turistov. Pri západe slnka sme si užili romantickú letnú jazdu po prázdnych horských serpentínach. Cestou do hotela  pri jazere Lac de Saintre-Croix stihneme pred západom slnka ešte niekoľko prestávok na vyhliadkách Belvédère Aiguines Observation spot, Belvédère d’Eycharme, Belvédère Du Plan a Belvédère du Col d’Illoire. Výborná večera v lokálnej reštaurácii na námestí je už len ako bonusová bodka za náročným, ale veľmi príjemne stráveným dňom.