Oslava narodenín Type-R s novým Civicom

Už o nedlho bude u nás dostupná piata generácia známeho hothatchu, príde ostrý Civic Type-R. Predchodca bol rýchly, agresívny a jazdil podľa nás najlepšie zo všetkých. Zažili sme s ním hromadu zábavy, no vraj tento nový zlodej rekordov na Nürburgring Nordschleife bude ešte lepší. Kolo spraví za 7 minút a 43,8 sekundy.

Trochu podráždime fanúšikov z Wolfsburgu, Type R nepotrebuje žiadne balíčky, packety a podobne na to aby bol najrýchlejší a takto by to malo byť. Stačí vyhodiť klímu, navigáciu a miesto nich hmotnosť dorovnať bezpečnostným rámom, ktorý ale vôôôôbec nezlepšuje pevnosť auta, je len na ochranu posádky.

Piatu generáciu si môžete kúpiť všade na svete prvýkrát rovnakú. Aj v Japonsku alebo u nás len jedno jediné rovnaké auto. Doplniť sa dajú do neho len rôzne karbónové príplatkové diely ako spojler, či spätné zrkadlá. Vyrábať sa bude výhradne len v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Írska.

Výkon bol zvýšený o 10 koní (7 kW) na 320 (236 kW) a krútiaci moment dosahuje 400 Nm. Šesťstupňová manuálna prevodovka dostala kratšie dráhy. Medzigeneračnému pokroku sa nevyhol ani interiér auta, samozrejme sa nesie v športovom duchu s krásnymi červenými líniami, no petrolheadov poteší viac fakt, že palubná doska je umiestnená o 65mm nižšie a tak je z auta lepší výhľad na okruhy.

Plná výbava s označením GT má klasicky Garmin navigáciu, pribudlo bezdrôtové nabíjanie a veľa, veľa asistentov. Okrem nami menej obľúbeného adaptívneho tempomatu aj asistent na udržiavanie v jazdných pruhoch. Nepotrebný prvok, jedine žeby ste túto novú legendu na kolesách nechceli šoférovať. Poznáme už aj naše slovenské ceny a sú dostupné dva stupne výbavy. Type-R začína na 34 290€ a verzia GT je drahšia o niečo málo cez 2 tisíc. Oficiálne sa však začne predávať na našom trhu až v novembri tohto roka. Tak rozmýšľajte rovno aj nad zimnými pneumatikami.