Nový Ford Ranger Raptor už vo februári aj u nás

Ford už dávnejšie uviedol novú generáciu Rangeru, na ktorej sa podujal v spoluprácu s jednou nemenovanou automobilkou. Na rozdiel od nej však bude niesť označenie Raptor. Tou dôležitou správou, ktorá teraz prichádza je, že tento model bude dostupný aj na Slovensku a bude dostupný od februára roku 2023.

Samozrejme, cenové parametre automobilka oznámi bližšie k uvedeniu na trh, ale zatiaľ vieme presnejšie špecifikácie motora a vlastne celého pohonného systému tohto vrcholného Rangeru. Pick-up bude poháňaný trojlitrovým motorom V6, ktorý ponúkne výkon 215 kW (292 k) a s relatívne ťažkým autom dokáže zrýchliť na stovku za 7,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je stanovená, či skôr obmedzená na 180 km/h. Ako spoločník ku motoru bude 10-stupňová automatická prevodovka, ktorá zase bude posielať cez elektronicky riadenú dvojstupňovú rozdeľovaciu prevodovku výkon na predné a zadné kolesá. Na oboch nápravách bude samosvorný diferenciál. Dôležitou správou je, že Raptor ponúkne aj zaujímavú výfukovú sústavu. Tá bude mať štvorcestný aktívny segment s režimami Quiet, Normal, Sport a Baja. Asi je jasné, že najväčší rachot bude robiť práve posledné nastavenie.

Raptor však nebude len o motore, budem mať zosilený oceľový rám podvozka s pevnejším zadným stĺpikom a nákladným boxom. Oceľová podvozková doska bude mať hrúbku 2,3 milimetra. Týmto kusom výbavy sa dá predísť nehodám na spodnej časti automobilu. Predné zavesenie dostane nezávislý systém s hliníkovými priečnymi ramenami. Tlmiče dodá firma Fox a vzadu bude tiež viacprvková náprava s vinutými pružinami a tiež tlmičmi rovnakej značky.

Ranger Raptor bude určite monštrum, na ktoré sa viacerí tešia. Bude mať brutálne výkony a dokáže zatieniť svojho predchodcu. Predchodca stíl 55 000 € bez dane, čiže je logické, že nová generácia s výkonnejším motorom a pokročilými technológiami bude ešte drahšia. Reálne by to mohlo znamenať + 10 000 €. Ale to je len môj odhad. Reálnu cenu sa dozvieme už onedlho, lebo február sa nezadržateľne blíži. Ford má zjavne karty rozohrané naozaj zaujímavo. Veď v ponuke je už teraz šialený Explorer s masívnym krútiacim momentom, príde do nej aj Bronco a to nespomínam ostatné modely. Mustang? Elektrický Mach E? Nech sa páči!