Nová Škoda Octavia narástla a dostala aj plug-in hybrid

Škoda Octavia je bezpochyby ikonou našich končín. Včera sa predstavila jej štvrtá generácia a pre našincov je to kvôli  tomuto jej statusu jedna z najväčších noviniek roka. Treba uznať, že tvary sa mimoriadne vydarili a oproti aktuálnej generácii ide o veľký pokorok.

Na prvý pohľad je jasné, že ide o mix Superbu a Scaly, čo je fajn, pretože oba modely patria medzi pekné autá. Predná maska pripomína Scalu, zadok a profil je zasa podobný Superbu. Maticové LED svetlá za príplatok sú úplne nové, rovnako ako tie zadné, so sekvenčnou smerovkou. Oproti súčasnej Octavii je nový model zasa o niečo väčší. U liftbacku je to o 19mm dĺžky viac, na šírku plus 15mm a u kombi až 22mm dĺžky. Na šírku meria novinka 1829mm. Toto všetko sa podarilo bez natiahnutia rázvoru kolies, ktorý ostal na rovnakej úrovni 2636mm. Aj bez toho to ale znamená viac priestoru v kabíne a tiež väčší batožinový priestor, ktorý má 600 litrov v prípade liftabcku a až 640 litrov u kombi. Úctyhodné hodnoty. S priestorom sa podrailo čarovať, ako v prípade Scaly. 

Interér je minimalistický a veľmi úhľadne usporiadaný, nový dvojramenný volant bude ale určite vyvolávať diskusie. v strede je veľký 8.25  alebo 10″ displej infotainmentu pod ktorým sa tiahne zalomená obkladová lišta a dvojica širokých výduchov vzduchu. Niektoré detaily môžeme poznať zo Scaly, ako napríklad kľučky dverí. Prístrojovka je plne digitálna, displej má 10.25″. 

Motorizácia začíná najslabším trojvlacom 1.0 TSI so 110 koňmi, ktorý môže byť aj hybridný. Silnejší benzín 1.5 TSI už má slušných 150 koní a na vrchole je 2.0 TSI so 190 koňmi. Tento motor je výhradne kombinový s prevodovkou DSG. Inak je k dispozícii aj šesťstupňový manuál. Diesel 2.0 TDI je v ponuke v troch variantách s výkonmi 116, 150 a 200 koní. Špecialitou je 1.5 TSI G-TEC spaľujúci stlačený plyn CNG, ktorý môžeme poznať aj zo súčasnej Octavie. Ten má výkon 130 koní. Spomínaný plug-in hybrid je známy z Golfu či Superbu a jeho 1.4 litrové TSI generuje kombinovaných 204 koní.

Toľko na úvod, na cenník si zrejme ešte chvíľu počkáme. Nemáme ale pochýb, že aj štvrtá generácia Octavie bude predajným trhákom a hitom našich ciest.