MINI Aceman ukazuje ako budú vyzerať budúce MINI

Britská automobilka MINI, ktorá je stále v rukách BMW predviedla nový koncept. Volá sa Aceman a je elektromobilom segmentu B. To znamená, že má dĺžku 4,05 m a so spätným zrkadlami šírku 1,99 m. Avšak elektrická pohonná sústava nie je úplne dôležitá.

Omnoho dôležitejšie sú tvary vozidla, ktoré sú síce iba konceptom a víziou, ale jednotlivé detaily sa dostanú do sériovej produkcie skôr, či neskôr. Je to vlastne dizajnérske cvičenie s predvedením možností dizajnového jazyka Charismatic Simplicity. V prvom rade zaujme fakt, že predná maska má čiastočné stvárnenie vlajky a taktiež podsvietenie LEDkami. O použití LEDiek na hlavné svetlomety netreba pochybovať. Tie sú stopercentne použité. Predná časť je teda skôr evolúciou aktuálnej dizajnovej formy vozidiel. Vzadu zase nájdeme klasické britské vlajky v svetlách. Celkom prekvapením sú menej štýlové zapustené kľučky, ale sú použité kvôli aerodynamike a nižšiemu odporu vzduchu, ktorý zabezpečuje nižšiu spotrebu. Je to celkom zbytočný ťah pri pohľade na masívny strešný nosič.

To, že je Aceman koncept hovoria aj zliatinové disky s priemerom naozaj extrémnych 20 palcov. Na takto malé auto je rozmer naozaj šialený. Ich 6 lúčov má stredy zahnuté do hĺbky, čo vytvára dojem ešte väčšieho priemeru. Automobilka si zvolila pre koncept formu akéhosi crossoveru, ktorý má oplastovanú spodnú časť a vyzerá trochu terénnejšie.

Interiér ostal verný minimalizmu a pripomína úplne prvé modely automobilky. V strede je veľký prístroj, ktorý zobrazuje nielen údaje z informačno-zábavného systému, ale taktiež údaje o vozidle. Displej má kruhový tvar a pod ním sú základné ovládacie prvky na prepínanie prevodovky, režimov, hlasitosti, ale aj parkovacej brzdy. Ostatné informácie premieta projektor priamo na prístrojovú dosku. Na povrchoch, ktoré nevyužívajú kožu dokáže MINI zobraziť napríklad mapu. Miesto kože automobilka využíva vo veľkom pletené a recyklované materiály.

Jednotlivé prvky a dizajnové riešenia sa teda z konceptu určite dostanú aj do sériovej ponuky. Už najbližšie predstavené modely budú predvádzať línie zdieľané práve s týmto konceptom.