Kia Xceed s novou tvárou dáva reálne zmysel

Automobilka Kia sa spolieha na šírku svojho modelového radu. Veď v ponuke má až 5 crossoverov, ktorý je každý mierený na iného zákazníka. Druhým najmenším, alebo tým, ktorý druhú priečku zdieľa s Nirom je model Xceed. Podobne ako ostatné karosárske verzie modelu Ceed získal nový vzhľad pri aktuálnej modernizácii.

Zvonka bude inovovaný model pútať pozornosť vylepšenými prednými svetlami a zmeneným nárazníkom. Nové logo Kia bude už len jemným detailom, keďže vzadu pribudnú nové falošné koncovky výfuku. Zadná časť bude dejiskom výrazného odhalenia. V ponuke modelu pribudne výbava GT line s inými nárazníkmi a inými svetlometmi. Tie majú šesťuholníkovú štruktúru svetelných prvkov a vyzerajú úplne inak ako na štandardných modeloch bez športovej výbavy.

Interiér prináša najmä detaily, ktoré sú vylepšené. Takými sú napríklad iné displeje. Ten pred vodičom má uhlopriečku 12,3 palca a supluje všetky mechanické ukazovatele. Displej má tiež rozlíšenie HD. Omnoho väčšia zmena je práve pridanie výbavy GT line. S ňou prichádzajú športové sedačky, zospodu zrezaný volant, ale aj čierny strop a hliníkové pedále. V strede je nová hlavica radiacej páky prešívaná perforovanou kožou nesúca logo GT. A to vlastne zo zmien stačí.

Pod kapotou inovovaného modelu Xceed môžu byť rôzne pohonné jednotky. Všetko začína litrovým turbo trojvalcom s výkonom 88 kW (120 k) a postupuje štvorvalcom s objemom 1,5 l a výkonom 118 kW (160 k). Ten môže mať buď sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami, alebo ešte lepšie, 6-stupňový inteligentný manuál s možnosťou púšťania medziplynov, alebo plachtenia. Vrcholom však stále bude 1,6-litrový turbomotor s výkonom 150 kW (204 k), ktorý svoj pôvod nezaprie v modeloch GT. Kia nezabúda ani na naftový štvorvalec objem 1,6 litra, ktorý dosahuje stále výkon 100 kW (136 k), ale teraz má mild-hybridný doplnok. Ten umožnil znížiť emisie až o 10%.

Pre tých, ktorí jazdia výhradne v meste je vhodný aj plug-in hybrid s 1,6-litrovým atmosférickým motorom a elektromotorom s výkonom 44,5 kW (61 k). Celkový výkon sústavy je 104 kW (141 k) a automobilka hovorí, že na nabitie batérie s kapacitou 8,9 kWh prejde až 60 km v mestskom režime.

Do ponuky sa nová verzia modelu dostane už v septembri tohto roka. Dovtedy sa bude stále vyrábať a predávať alternatíva bez spomenutých vylepšení a hlavne bez výbavy GT line.