Maserati MC20 Cielo: Strecha Gone in 12 seconds

Maserati rozšíri portfólio svojich modelov o otvorenú verziu modelu MC20, ktorý prišiel pred dvomi rokmi do ponuky. Novinka hrdo ponesie názov MC20 Cielo, ktorý odlíši dve verzie aj na papieri.

Pri reálnom pohľade bude odlišnosť jednoznačná a to bude otváracia strecha. Maserati má aktuálne v ponuke 3 druhy karbónového monokoku, ktorý sa líši vrstvením a rozložením jednotlivých pevnostných prvkov. Jeden je pre kupé, ten je zameraný na maximálne výkony, druhý je určený pre kabriolet a zvyšuje tuhosť. Tretí bude pre elektrické vozidlo a ten bude musieť udržať dodatočnú hmotnosť.

Maserati MC20 Cielo má elektricky sklápateľnú strechu s pevným prevedením a presklením. Automobilka tvrdí, že táto strecha je unikátna a je najväčšia, ktorá sa dá zatmaviť pomocou tekutých kryštálov. Jej stiahnutie a natiahnutie trvá 12 sekúnd. Každému je jasné, že otvorená karoséria pridáva hmotnosť. Pridáva celkom rozumných 65 kilogramov a auto stále pôsobí tuho.

Pridaná hmotnosť však nie je problém pre prepĺňaný šesťvalcový agregát Nettuno, ktorý ponúka výkon až 456 kW (620 k) a krútiaci moment 730 Nm. Motor je štandardne spojený s osemstupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou a automobilka tvrdí, že aj táto otvorená verzia je vhodná na dosahovanie maximálnej rýchlosti 320 km/h.

Základný tvar nového MC20 Cielo je rovnaký ako v prípade kupé, akurát bolo nutné spraviť pár zmien na použitie skladacej pevnej strechy. Špeciálne trojzubcové výduchy v zadnej časti MC20 zmizli, ale miesto nich je matný titánový nalepovací znak automobilky. Na iné miesto sa presťahovali aj náduchy vzduchu pre motor, ale vyklápacie dvere, ako má kupé, ostali na svojom mieste.

Maserati zatiaľ neoznámilo kedy a za koľko začne MC20 Cielo predávať, avšak začne špeciálnou sériou PrimaSerie, ktorá ponúkne niekoľko zaujímavých prvkov. Jedným z nich je trojvrstvá farba Aquamarine, ktorá kombinuje akvamarínovú so sivou pastelovou. Výbava PrimaSerie pri MC20 Cielo bude zahŕňať aj čierne matné disky s priemerom 20 palcov a logom série na stredovej krytke. V interiéri bude prevládať bledá, takmer biela farba a akvamarínová farba prešívania. Maserati obmedzí túto úvodnú sériu na 60 kusov.