Lexus NX bude mať aj plug-in hybrid, ale aj masívny displej

Lexus predstavil novú generáciu svojho stredného SUV, či skôr crossoveru a je sa na čo pozerať. Okrem pohľadu však ponúkne aj viacero možností pohonu a celkom nový interiér s naozaj extrémne výraznými zmenami.

V prvom rade vyzerá nové NX trochu uhladenejšie. Môžu za to nové svetlá. Tie majú jednoduchší tvar, ale maska ostáva rovnaká. Obrovská charakteristicky vyzerajúca maska je podobná ako na ostatných nových modeloch automobilky. Na boku je vidno najmä nové disky s priemerom až 20 palcov. Vzadu sú zase nové svetlá, ktoré spája svetelný pás a svieti v nich štylizované písmeno L. To je fajn, lebo logo automobilky zmizlo z kufra. Miesto neho je teraz celý nápis Lexus.

Ale to je nič oproti interiéru. Tým, že je celé auto širšie a dlhšie ponúkne aj viac miesta, ale najväčší nárast zaznamenala plocha displeja. Ten v strede má síce štandardne takmer 10 palcov uhlopriečku, ale vyššie stupne výbavy prinesú až 14 palcov. A to už je poriadne futbalové ihrisko dotykové. Reálne pre tento displej prichádza aj nový informačno-zábavný systém, ktorý je omnoho krajší ako kedykoľvek doteraz.

V ponuke budú dve verzie NX. Tá základná bude klasický hybrid schovaný za označením NX350h. Bude mať o 25 percent vyšší výkon ako doterajší hybrid. Ponúkne až 178 kW (244 k), čo znamená, že na stovku sa dostane za 7,7 sekundy. V ponuke bude ako predokolka, ale aj s pohonom všetkých kolies, pričom tam pohon zadnej nápravy zaobstaráva elektromotor.

Výlučne štvorkolkou bude NX450h+, prvý plug-in hybrid s označením NX. Bude mať podobný systém pohonu ako Toyota RAV4 PHEV. Podľa WLTP zvládne prejsť na nabitie 63 kilometrov a na stovke je za 6 sekúnd a pár desatín.

Podľa nás je najmä interiér nového NX výrazným krokom vpred.