Land Rover elektrizuje Discovery Sport a Range Evoque

Nie, nebudú plne elektrické, ale toto je ten najvyšší stupienok pred plnou elektrikou. Land Rover ukázal dva nové plug-in hybridy. Logické je, že využívajú rovnakú technológiu, lebo oba sú postavené na spoločných základoch. Áno, je to Discovery a Range Rover Evoque.

Je to presne to, do čoho sú automobilky nútené stále extrémnejšími emisnými pravidlami. Dvojičky budú mať označenie P300e. Rovnaké ústrojenstvo teda znamená rovnaký 1,5-litrový trojvalec s prepĺňaním. Jeho výkon je 147 kW (200 k) a pomocník je elektromotor, ktorý má 80 kW (109 k) a roztáča zadné kolesá. Takže je to štvorkolka, ale nie tá klasická. Celkový výkon je 227 kW (308 k) a krútiaci moment sa dostal na 540 Nm. Energia je, okrem samotnej nádrže, uskladnená v batériách s kapacitou 15 kWh.

Na stovku sa Evoque dostane za 6,4 sekundy. Ťažšiemu Discovery Sport to trvá o dve desatiny dlhšie. Bez ohľadu na karosériu dokážu oba fungovať výlučne na elektrickú energiu až do rýchlosti 135 kilometrov za hodinu. Podľa meraní WLTP sú kombinované emisie na hodnote 32 gramov CO2 na kilometer. A na nabitie, podľa rovnakého cyklu, zvládne prejsť až 66 kilometrov. No a tieto dva údaje boli pre ľahší a menší Evoque. Discovery Sport prejde o 4 kilometre menej a má o 4 gramy CO2 na kilometer viac.

Nabíjací konektor je umiestnený na opačnej strane ako je otvor nádrže, ale to znamená aj, že nie je ľahké rozoznať PHEV od ostatných áut, dve viečka nádrže si všimne málokto. Netušíme o koľko sa zvýšila hmotnosť auta, ale náš predpoklad je o 150-200 kilogramov.

Oba modely budú mať rovnaké režimy. Budú fungovať v automatickom hybridnom režime, ako elektromobil a v režime Save. Ak by ste chceli vedieť, tak batérie sú umiestnené pod zadnými sedadlami, čo znamená, že až tak nezasahujú do batožinového priestoru a sú chránené 6-milimetrovým plechom, aby zostali zachované terénne vlastnosti.

Nabíjanie je možné aj klasicky z 220V zásuvky. Ako alternatíva je 7kW wall-box, alebo verejné nabíjacie stanice. Tie zvládajú na 80 percent nabiť za jednu a pol hodiny. Ak má verejná nabíjacia stanica 32 kW DC, tak je na 80 percentách za 30 minút.

Land Rover Discovery Sport P300e

Range Rover Evoque P300e