Jaguar dá do F-Type štvorvalec

A je to tu! Jaguar má dobré štvorvalcové motory, to je jasné, ale prečo ich použitie rozširuje aj na iné modely? Vôbec by nevadil XJ. Dobre, trochu by vadil. Ale prečo F-Type. Práve štvorvalec sa stane novým základom ponuky.

Jaguar F-Type s radovým štvorvalcom bude kombinovaný výlučne s osemstupňovým automatom. Dvojliter má výkon 221 kW (300 k) a krútiaci moment 400 Nm. Stovka je za 5,5 sekundy a maximum sa zastaví na 250 km/h, ale s obmedzovačom.

Dvojliter doplní ponuku, ktorá obsahuje šesťvalce s tromi litrami objemu a päťlitrový osemvalec. Nový motor pod kapotou je súčasťou rodiny agregátov Ingenium a má elektronické otváranie ventilov. Twinscroll turbo zase využíva keramické guľôčkové ložiská, ktoré majú zmenšiť oneskorenie nástupu.

Pozitívom dvojlitra je, že do motorového priestoru schováte pár kíl kontrabandu auto je minimálne o 50 kíl ľahšie. Uvažujte o ňom ako o Mazde MX-5 medzi Jaguarmi. Nový motor prichádza so zmenami pre modelový rok 2018. Šelmy majú novú masku chladiča, pozmenené zadné LED svetlá, automatické parkovanie a integráciu GoPro.

Síce to znie šialene, ale nový základný model má zmysel. Bude lacnou, teda relatívne lacnou, alternatívou v ponuke. A vôbec nie slabou, alebo pomalou. Len škoda, že zatiaľ nebude môcť mať vynikajúci adaptívny podvozok.