Honda v Amerike oživila fotografiu

Aktuálny rok 2019 je prelomový pre viaceré automobilky alebo spoločnosti pôsobiace v automotive sektore. Aj za Atlantikom strieľa šampanské, spoločnosť American Honda Motor Co., Inc., vyrábajúca motocykle oslavuje šesťdesiatku. Na trh v USA prišla v roku 1959, pár rokov ale trvalo, kým sa v tak veľkej krajine prebojovali k líderstvu.

Paradoxom je kto, alebo lepšie povedané čo, dopomohlo k masívnemu rozmachu. O veľký úspech sa akiste zaslúžil ikonický pickup od tradičnej Americkej značky Chevrolet, Apache 10 z roku 1961. Tento rok bol prelomový, kedy si značka Honda upevnila silnú pozíciu na trhu motocyklov. Práve pickup Chevy nakúpili a využívali na prevoz motocyklov k jednotlivým predajcom až do Južnej Kalifornie. Pri koncipovaní reklamnej kampane vznikla ikonická fotografia pickupu s motocyklami Honda 50, známym tiež ako Super Cub a Honda CB 160 na korbe pred pôvodnou kanceláriou spoločnosti v Los Angeles, ktorú sa pri príležitosti osláv 60 rokov značky Honda, rozhodli oživiť.

 

 

Zohnali pôvodný model Chevy Apache 10, taktiež oba motocykle z fotografie, stroje zrekonštruovali a dodali im vzhľad presne ako pri tvorbe pamätného záberu. Pol tonový pickup dostal biele lakovanie a červené reklamné nápisy vytvorené ručne. Nákladná plocha má dĺžku 2,4 metra, spoľahlivo tak dokázala previezť motocykle k jednotlivým predajcom. Ťažká karoséria potrebuje aj adekvátnu strojovňu, ktorá ju poháňa. Motor V8 s objemom 4,6 litra a výkonom 160 koní (119 kW) to bez problému zvláda. Výkon ku kolesám prenáša troj stupňová manuálna prevodovka, v šesťdesiatych rokoch úplne štandardná záležitosť. 

Motocykel Honda 50 z roku 1965 v červenom prevedení zrenovovali do pôvodného stavu a umiestnili na nákladnú korbu pickupu, presne ako na reklamnej fotografií zo šesťdesiatok. Renovácia bola skutočne dôkladná, pôvodný motocykel Honda 50 bol určený pre mladých, na dvoch kolesách začínajúcich dobrodruhov, po novom vyhlasujú, že je pripravený na ďalších 60 rokov zábavy. Monokokový rám obopína jednovalcový motor s objemom 49 cm3, pre zjednodušenie ovládania má pôvodnú 3 stupňovú poloautomatickú prevodovku s odstredivou spojkou. Tento model predral značku Honda na Americkom kontinente do čela rebríčka predaja. 

 

 

Väčším spoločníkom pri ceste na korbe Chevy Apache 10 je taktiež do pôvodného stavu zrenovovaný model Honda CB 160, menší nasledovateľ legendárneho CB77 Super Hawk. Ťažkú monokokovú konštrukciu nahradil ľahší rúrkový rám, ktorý prispel k zjednodušeniu ovládania motocyklov. Tento model bol krokom vpred pre jazdcov o niečo skúsenejších, začínajúcich možno práve na Honda 50. Motor má dva valce s objemom 161 cm3, elektrický štartér a štvorstupňovú manuálnu prevodovku. Výkon, ktorý stále dokáže podať je na úrovni 16,5 konských síl. Opravený kus je taktiež z roku 1965 a je plne pojazdný. 

Ak by sa niekto chystal počas leta do Kalifornie, môže sa vybrať pozrieť si tieto legendárne skvosty naživo. Aktuálne je Chevy s nákladom vystavený v centrále America Honda Motor, k videniu bude aj na legendárnom moto zraze a nakoniec bude inštalovaný ako exponát na výstave v Los Angeles. Postavia repliku miesta, kde inšpirujúca fotografia vznikla, pred pôvodnou kanceláriou America Honda Motor.