Audi SQ8 bude tiež jazdiť na naftu

Audi predstavilo kráľovskú verziu svojho najväčšieho SUV Q8, ktorým je samozrejme varianta SQ8. Rovanko ako nedávno predstavené verzie S iných modelov tejto značky, aj SQ8 bude mať pod kapotou naftový motor. 

Pôvod motora je v modeli SQ7 a ide o osemvalec s objemom 4.0 litra a výkonom mocných 320 kW/429 koní, brutálnejšie však pôsobí údaj 900Nm. Quattro je samozrejmosťou, osemstupňový automat tiež. SQ8 má ale naviac aj elektomotor, ktorý je poháňaný 48V lítium-iónovou batériou. Tá je aktívna v nízkych rýchlostiach a jej účelom je teda pomáhať najmä pri rozjazdoch zo statickej polohy. Aj vďaka nej toto veľké SUV vystrelí na stovku za 4,8 sekundy, čo je čas, ktorý ešte nedávno patril do sveta superšportov.

Zvonku poznáte „esko“ napríklad podľa štvoritého hliníkového zakončenia výfuku, prepracovaných nasávačov vzduchu či 22″ diskov kolies. Vnútri dominuje alcantara či hliník a samozrejme emblémy S. Takže taká klasika. Len tie červené sedačky by sme si asi odpustili, máme pocit, že to už je balans na hranici „kolotočiariny“. Interiér sám osebe je inak veľmi pekný, v duchu digitálneho minimalizmu. SQ8 má inak štandardne nastaviteľný vzduchový podvozok či systém Audi Drive Select pre nastavenie rôznych jazdných režimov. Za príplatok je ale možné dostať aj natáčanie zadnej nápravy či športový diferenciál.

Do predaja by sa malo toto nové Audi dostať koncom roka s cenovkou približne 95 000 Eur.