Facelift Mercedesu CLA je primárne technologický

Mercedes CLA je športový sedan, ktorý má ambície dostať karosériu pripomínajúcu štvordverové kúpe k širšiemu zástupu ľudí, teda ak majú v merku Mercedes. Nie je to však len o sedane, či skôr spomenutom štvordverovom kupé, je to aj o štýlovom kombi s označením Shooting Brake. Obe tieto verzie modelu z roku 2019, čiže druhej generácie, dostanú aktuálne facelift.

Základom faceliftu je technická inovácia, kde všetky verzie dostanú mild hybridný doplnok so 48V architektúrou. Tento vylepšený systém bude pre mnohé modely úplnou novinkou. Dostanú ho aj športové verzie AMG s označeniami AMG CLA35 a AMG CLA45 S. Obom zostane rovnaký výkon, čiže 225 kW (306 k) pre 35 a 310 kW (411 k) pre 45 S. Avšak veľká zmena bude v spotrebe. Tá by mala klesnúť. A mala by klesnúť aj v prípade ostatných implementácií naprieč všetkými pohonnými sústavami. Výkony teda ostávajú, mení sa dojazd vďaka nižšej spotrebe. Dôležitým faktom je, že modernejšie budú aj plug-in hybridy, lebo dostanú efektívnejšie komponenty a tým by sa mohol predĺžiť aj dojazd na nabitie.

Vizuálne novinku od starších verzií spoznáte podľa novej prednej masky s hviezdnym štýlom a podľa inak tvarovaných vnútorných časti predných svetiel. To isté sa udialo aj vzadu a okrem elementov svetlometov musíte rátať aj s iným štýlom difúzora. Dve nové modré farby a 3 nové dizajny zliatinových diskov sú už len čiastkovým vylepšeným.

Zmeny sa premietnu nielen do sedanu, ale aj do kombi a tiež do odvodených verzii AMG. Interiér prinesie ešte jedno výrazné vylepšenie pre všetky modely. Odteraz bude mať novú generáciu systému MBUX, ktorá bude štandardne fungovať na dvoch displejoch. Pred vodičom bude mať štandardne uhlopriečku 7 palcov a v strede 10,25 palca. Za príplatok budú, samozrejme, obidve uhlopriečky rovnaké a väčšie. Do príplatkovej výbavy si nájde cestu aj prémiový ozvučovací systém Burmester. Avšak jedna vec bude v interiéri chýbať. Doteraz sa infotainment dal ovládať dotykovou plochou na stredovom tuneli. Odteraz tam bude len priehradka na niečo. Čo do nej dáte? Môžete do nej naliať vodu a chovať v nej rybku? Nie. Na to je plytká. Až hraničí s označením zbytočná.

Veľké zmeny štruktúry výbavy prídu nielen s novými komfortnými sedadlami s čalúnením koženkou Artico a látkou, ale aj vo forme vylepšenia niektorých balíkov. Jedným z nich je parkovací balík, ktorý štandardne dostane tristošesťdesiat-stupňovú kameru. Ďalšie vylepšenie získa Driver Assistance Package, ktorý bude mať lepšie ovládanie volantu a tým prinesie jemnejšie korekcie v udržiavaní v jazdnom pruhu.

Inovovaný model sa na náš trh dostane už onedlho a prinesie vylepšenia do reálneho sveta. Očakávame mierny nárast ceny, ale nie zásadný.