Exkluzívna reportáž: Výročná jazda Mustangs Across America 2014 (úvod)

Príbeh, ktorý teraz začínate čítať začal presne pre päťdesiatimi rokmi. Presnejšie v apríli 1964 na svetovej výstave v New Yorku, keď bol predstavený verejnosti prvý Ford Mustang. Vtedy asi nikto netušil aká legenda sa vtedy pre motoristických fanúšikov zrodila.

A práve dôvod oslavy 50teho výročia predstavenia Fordu Mustang je dôvod, prečo sa partia nadšencov zo Slovenského Mustang clubu vybrala do slnečnej Kalifornie aby sa zúčastnila výročnej jazdy na počesť tejto legendy pod názvom Mustangs Across America. Posádka siedmych Mustangov a jedného Safety SUV auta púta od prvého dňa veľkú pozornosť. Originálny polep v slovenských farbách sa autám nielen veľmi hodí, ale zaujme každého okolo koho prechádza. Niektorí len zamávaju, iný sa pristavia a pýtajú sa odkiaľ posádky sú a kam idú.

Prvá etapa výročnej jazdy je naplánovaná v slnečnej Kalifornii do mesta Corona. Možno je Corona menej známe mesto, ale mená ako Saleen alebo West Coast Customs ktoré tam majú svoje dielne naznačujú, že to nie je len také obyčajné americké mesto.

Prvý deň začína v meste Santa Monica, na legendárnej Route 66. Krásny slnečný deň v Mustangu kabrio je ideálna kombinácia na vyhliadkovú jazdu po pobreží  a popri plážach v Malibu. Cesty prechádzajú okolo nádherných plážových domov a Mustangy stretávajú desiatky nádherných aut. Na každom rohu je menšia dielňa a v nej na zdvihákoch staré klasické ameriky, ale aj Aston Martin, Lamborghini, alebo Ferrari.  Vlastne, v tejto časti sú to celkom bežné autá.

PT1 thumb

Do pozornosti sa dostáva jedna veľmi smutná realita, pre nás závislákov na benzíne a veľkých amerických motoroch. Premnožili sa tu parazity menom Tesla. Začínajú sa tu objavovať na každom kroku 🙁 Pred pár rokmi to boli nenápadné hybridy menom Prius. Koho by vtedy trápilo, že je taxík na hybridný pohon… Ale keď už je tradičné americké mesto ako Los Angeles plné elektrických áut, tak to neznačí pre našu benzínovú budúcnosť nič dobré…

Nálada sa trochu zlepší keď opúšťame pobrežie Malibu a presúvame sa cez horské okresky do centra svetovej kinematografie, Hollywoodu. Široká horská cesta s krásnymi tiahlymi zákrutami je ideálna práve pre autá ako Ford Mustang. Čo môže byť krajšie ako prevetrať ho v jeho prirodzenom prostredí?

Americká realita nastáva hneď ako končia cestičky a začína diaľnica. Aj napriek štyrom jazdným pruhom jedným smerom sú cesty plné a autá stoja na každom kroku. Spomíname si na naše zápchy na prístavnom moste a tešíme sa ako nám je v Bratislave dobre. Tých pár minút ktoré sa vodič zdrží pri prejazde Bratislavou v piatok večer je oproti každodennej realite ktorá tu vládne úplná paráda.

Aká by to bola cesta cez Los Angeles bez zástavky v Hollywoode a Beverly Hills? Bez strechy a pomaly prechádzajúc po jedných z najznámejších ulíc na svete nachádzame rezidencie filmových hviezd a spevákov. Znova ideálne teritórium pre Mustang.

Prechádzajúc známou Rodeo Drive, popri známom hoteli z Pretty Woman sa už kolóna týchto krásnych tátošov ponáhľa na ďalšiu zástavku, dohodnutú prehliadku v najznámejšej tuningovej firme na svete – West Coast Customs.

Postupne budeme pridávať nové zážitky a časti príbehu od nášho čitateľa

Pozrite si aj ostatné časti reportáže!

Text a fotky: O a P