Dacia Duster bude mať lepšiu aerodynamiku a nový infotainment

Dacia Duster je náš obľúbený model v redakcii. Je s ním vždy istá forma zábavy. A teraz prichádza jeho obnovená verzia, ktorá vylepšuje hlavne dizajn a niektoré technické atribúty tohto SUV. Ale podstata lacného auta s prehľadom zvládajúceho terén ostáva zachovaná.

Nový vzhľad je len decentnou úpravou toho doterajšieho. Hlavne zaujme nová maska chladiča a úplne nové svetlá. Tie majú Y LED podpis, podobne ako nové Sandero a Logan, ale tiež LEDkové stretávačky a aj smerovky. Práve smerovky sú prvýkrát v Dacii LEDkové. A jemne sa zmenil aj tvar zadných prvkov na svietenie. Dôležitým faktom ostáva, že Duster svieti vzadu aj pri dennom svietení.

Celkové zmeny diskov a zadného spojlera zlepšili aerodynamiku. Spolu s novými ložiskami a pneumatikami sa podarilo znížiť emisie verzie TCe 150 so štvorkolkou až o 5,8 gramu na kilometer. A ešte jeden vizuálny bonus prichádza vo forme novej farby, oranžovej Arizona.

Ešte zaujímavejšia zmena nastala v interiéri. Duster dostal širokú lakťovú opierku, pod ktorou je odkladací priečinok s objemom 1,1 litra. Ale ešte zaujímavejšie sú nové systémy Media Display a Media Nav. Druhý menovaný dokonca zvláda Apple CarPlay a Android Auto bez nutnosti použitia káblov. Nové sú aj poťahy, ale to si nikto tak rýchlo nevšimne.

Ponuka motorov ostáva takmer rovnaká. Najväčším vylepšením je použitie väčšej LPG nádrže s objemom 48,8 litra. To je nárast o polovicu. To tiež znamená, že na naplnenie oboch nádrží je možné spraviť viac ako 1200 kilometrov. Druhou novinkou v ponuke bude šesťstupňový dvojspojkový automat pre motor TCe 150. V ponuke bude, samozrejme aj pohon všetkých kolies pre TCe 150 a Blue dCi 115. Ale ti budú kombinované iba s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou.