BMW predviedlo novú Štvorku Gran Coupe, má predok ako kupé

Kto čakal na štvordverové kupé BMW, ale trochu menšie ako 8 Gran Coupe, tak sa dočkal. Automobilka ukázala produkčnú verziu modelu 4 Gran Coupe. A očakávania sa naplnili tak ako sa naplnia diskusie o tom, že predná časť, teda maska chladiča je veľká. Nie, nie je, je výrazná, to áno, ale je akurát. Pozrime sa však na toto auto detailnejšie.

Nie je to prvé, čo udrie do očí, ale možno hneď druhé po prednej maske. BMW prechádza s týmto modelom k úplne inému štýlu kľučiek ako bol doteraz. Dlhé roky bolo možné otvárať modely klasickou kľučkou, ktorá mala otvor zhora aj zdola. Teraz sa bude auto otvárať len zdola. Návrat do čias E36tky? Možno.

Oproti súčasnej Štvorke Gran Coupe má nová generácia trochu viac elegancie a menej športových ambícií. Ale stále sme pri vizuále. Avšak novinka narástla. Je to logické, lebo musí nahradiť výraznejšie aj 6 Gran Coupe. Na dĺžku je prírastok 143 milimetrov, na šírku 27 a dokonca o 53 milimetrov vyšší. Rázvor dokonca ponúka o 5 milimetrov viac ako má 3 sedan.

Dôležitá správa je, že tak ako predchodca, aj nový model bude stále liftbackom, takže bude dokonca možno praktickejší ako sedan s číslom 3. Základný objem batožinového priestoru je pritom 470 litrov a po sklopení zadných sedadiel delených v pomere 40:20:40 vznikne maximálne 1290 litrov.

Vnútri môžeme čakať presne to, čo ponúka 4 kupé, ale vzadu bude viac miesta. Vyzerá to tak, že aj na zadných sedadlách bude už omnoho viac miesta ako mal predchodca. Veď celková výška celkom rapídne narástla. Vpredu to je teda jasné, Live Cockpit so systémom iDrive 7.0 podporuje ako bezdrôtové Apple CarPlay, tak bezdrôtový Android Auto. V strede má displej s uhlopriečkou 10,3 palca s dotykovým ovládaním, ale má aj koliesko, ktoré je najlepšie ovládanie infotainmentu v súčasnosti. Pred vodičom je druhý displej s uhlopriečkou 12,3 palca.

Vrcholným motorom pre Gran Coupe bude ten vo verzii M440i, ktorý je radovým šesťvalcom s objemom tri litre. Dosahuje výkon 275 kW (374 k) a má mild-hybridného pomocníka. Zo štvorvalcov bude v ponuke 430i s 180 kW (245 k) a 420i s 135 kW (184 k). V ponuke bude aj naftový dvojliter v 420d, ktorý ponúka 140 kW (190 k).

Všetky motory, bez rozdielu, budú mať osemstupňovú automatickú prevodovku.